Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Powstawanie wartości

Hans Joas

Powstawanie wartości

4.0

(2 oceny) wspólnie z

35,15

 

Czym właściwie jest wartość oraz na czym polega relacja między wartościami a przywiązaniem do wartości? Czy pojęcie wartości jest pojęciem filozoficznym w ogóle możliwym dziś jeszcze do zaakceptowania, czy też może publiczna dyskusja o wartościach jest beznadziejnie staromodna i nieadekwatna do stanu współczesnej świadomości filozoficznej? Czy pojęcie wartości może nadal pozostawać jednym z kluczowych pojęć nauk społecznych, skoro rozpoznane zostały trudności z jego operacjonalizacją na użytek badań empirycznych? Może byłoby lepiej zastąpić je innymi pojęciami, bardziej odpowiadającymi procedurom różnych kierunków badawczych, choćby takimi, jak: "postawa", "praktyka" albo "kultura"? Na czym polega właściwie relacja między wartościami a normami, kategoriami używanymi często w taki sposób, jak gdyby były znaczeniowo równoważne?
Dla każdego, kto tym pytaniom poświęci nieco uwagi, jest oczywiste, że nie sposób na nie satysfakcjonująco odpowiedzieć pozostając w obrębie jednej dyscypliny. Hans Joas jest doskonale tego świadom i w poszukiwaniu odpowiedzi intelektualną inspirację znajduje zarówno u twórców socjologii, Émile`a Durkheima, George`a Herberta Meada i Georga Simmla, jak i u najwybitniejszych filozofów, którzy odcisnęli piętno na współczesnej myśli społecznej: Friedricha Nietzschego, Williama Jamesa, Maksa Schellera, Johna Deweya i Charlesa Tylora.

Oficyna Naukowa
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-745-9064-8

Tytuł oryginalny: Die Entstehung der Werte

Liczba stron: 320

Format: 13.3x21.3cm

Cena detaliczna: 48,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...