Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pożegnanie z moją Ameryką

Andrzej Marceli Cisek

Pożegnanie z moją Ameryką

27,94

 

Drugi tom wspomnień Andrzeja Ciska z Ameryki obejmuje lata 1985–2000.

Pożegnanie z moją Ameryką jest autorskim spojrzeniem na problemy Stanów Zjednoczonych i zapisem ogromnych zmian jakie zaszły w społeczeństwie, kulturze i gospodarce amerykańskiej w trakcie pobytu autora za oceanem.



* * *



Synowie po ukończeniu jednej z najlepszych szkół średnich w Ameryce pierwsze szlify zawodowe zdobyli w Microsoft w Redmond WA. Starszy Juliusz pracuje dzisiaj w firmie Google w San Francisco, a Paweł jest profesorem kognitywistyki na uniwersytecie w Montrealu. Żona Danuta zrobiła karierę w Reader’s Digest, największym wówczas wydawnictwie w Stanach, w której poczynając od najniższej pozycji, awansowała do stanowiska dyrektora do koordynacji badań marketingowych 38 filii swojej firmy, rozsianych na pięciu kontynentach i wydających pismo, książki, muzykę i filmy w siedemnastu językach.

Kierowała zespołem około 120 pracowników i przez ostatnie dziesięć lat jedną trzecią czasu spędzała w podróżach służbowych po całym świecie. Wtedy też była wiceprezesem Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, a przez ostatnich sześć lat do powrotu do Polski kierowała komitetem bankietowym, w wyniku działania którego Instytut zdobył ponad pół miliona dolarów, co na wiele lat zapewniło mu dalszą egzystencję.

Sam autor po dwóch latach pracy w holenderskiej firmie Vitatron Medical w Bostonie MA, piętnastu latach w firmie Electronics for Medicine (EforM) w White Plains NY, przez ostatnie dziesięć lat był konsultantem w Datascope Corp. w Paramus NJ. W tym czasie współtworzył stowarzyszenie Americans for Independent Poland i został komentatorem politycznym, publikując wiele artykułów w prasie polonijnej i podziemnej w Polsce.

Razem z żoną po śmierci ich przyjaciela, wybitnego historyka polskiego Jerzego Łojka, utworzyli fundusz nagród jego imienia. Ich dom na Jeleniej Górze (Deer Hill) w Carmel NY stał się jednym z centrów polskiej myśli niepodległościowej w Stanach Zjednoczonych. Gościli i rezydowali w nim tacy działaczy jak: Wojciech Ziembiński, Anna Walentynowicz, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Kornel Morawiecki, Leszek Moczulski, Romuald Szeremietiew, prof. Romuald Kukołowicz i in.

W roku 2000 wrócili do Polski, a synowie pozostali w USA i Kanadzie.



Andrzej Marceli Cisek w czasie wojny został wraz z rodziną zesłany na najpierw na Ural, a później nad Wołgę w okolice Saratowa. Po powrocie do Polski ukończył Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Studiował na Uniwersytecie i Politechnice Warszawskiej, a później na New York Polytechnic Institute. Z wykształcenia jest inżynierem w dziedzinie elektroniki medycznej.

Prohibita
Oprawa twarda

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-674-5304-2

Liczba stron: 376

Prohibita

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...