Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Poznańska 7 Grupa Artylerii 1929-1939

Przemysław Dymek

Poznańska 7 Grupa Artylerii 1929-1939

59,57

 

Niniejsze opracowanie stanowi próbę opowiedzenia dziejów 7. Grupy Artylerii z siedzibą dowództwa w Poznaniu, działającej w latach 1929-1939 na obszarze Okręgu Korpusu Nr VII.
W opracowaniu historii 7. Grupy Artylerii oparto się głównie na materiale archiwalnym zgromadzonym w Centralnym Archiwum Wojskowym WBH w Warszawie – zespole akt poświęconych 7. GA, który niestety nie jest imponujący i obejmuje jedynie pięć, skromnych objętościowo, jednostek archiwalnych z lat 1929-1939. Zawierają one rozkazy dzienne oraz materiały o charakterze wyszkoleniowym, takie jak programy i wytyczne szkolenia kadry oficerskiej i podoficerskiej, założenia i szkice ćwiczeń aplikacyjnych, rozkazy organizacyjne i wytyczne do szkoły ognia, rozkazy i sprawozdania ze strzelań bojowych podczas szkoły ognia i koncentracji dywizyjnych oraz sprawozdania z ćwiczeń pułkowych, koncentracji dywizyjnych i manewrów międzydywizyjnych.
Skorzystano także z wybranych dokumentów z zespołu akt Departamentu Artylerii MSWojsk. oraz zespołów akt oddziałów artylerii, wchodzących w skład 7. Grupy Artylerii. Dla opracowania biogramów oficerów służących w dowództwie i formacjach 7. GA wykorzystano akta personalne zgromadzone w CAW.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-657-4673-3

Liczba stron: 362

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 80,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...