Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

Roger Scruton

Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

7.6

(39 ocen) wspólnie z

29,90

 

W swojej prowokacyjnej i napisanej z pasją książce Roger Scruton przekonuje, że największe szkody i zawieruchy ściągnęli na świat ci, którzy przedstawiają się jako optymiści i idealiści, czy to lewicowi, czy prawicowi. Nadszedł czas, aby zastąpić irracjonalny entuzjazm humanistycznym pesymizmem. Scruton pokazuje, że tragedie i katastrofy europejskiej historii były skutkami bezpodstawnego optymizmu i wypływających z niego fałszywych stereotypów myślowych. Obalając te błędne przekonania, z pasją broni społeczeństwa obywatelskiego i wolności.
Pokazuje, że prawdziwym dziedzictwem cywilizacji europejskiej nie są fałszywe idealizmy, które o mało jej nie zniszczyły – nazizm, faszyzm i komunizm – lecz kultura przebaczenia i ironii, którą dzisiaj musimy chronić przed jej urażonymi przeciwnikami. Pożytki z pesymizmu to przekonujący apel o rozsądek i odpowiedzialność, napisany w czasach głębokich zmian społecznych i politycznych.

„W Wielkiej Brytanii, a nawet na całym świecie, niewielu jest dzisiaj bardziej wartościowych myślicieli. [...] Zarówno lewica, jak i prawica powinny być wdzięczne za to, że mają takiego człowieka, który wyostrza i definiuje najważniejsze kwestie”.
Bryan Appleyard, „Sunday Times”

Zysk i S-ka
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-07-11

ISBN: 978-83-750-6767-5

Tytuł oryginalny: The Uses of Pessimism and the Danger of False Hope

Liczba stron: 240

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...