Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w fotografii Marty Smolańskiej 2016-2019

Marta Brzozowska-Smolańska

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w fotografii Marty Smolańskiej 2016-2019

25,34

 

Misją Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN jest „poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie państwa polskiego, a zwłaszcza tych, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych (…)”. Ten ustawowy zakres działań zawierający w sobie trud i zaangażowanie zespołu Biura oraz wolontariuszy został udokumentowany w albumie „Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w fotografii Marty Smolańskiej 2016-2019”
Album na przestrzeni stu fotografii dokumentuje trzyletnią pracę naszego zespołu. Na kartach publikacji znalazły się fotografie z prac terenowych, podczas których odnajdywane i podejmowane są szczątki przed laty ukryte w bezimiennych grobach oraz wiele innych momentów z prac Biura, tj. spotkania z rodzinami, chwile modlitwy, jak również – niezwykle ważne i wzruszające – uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom odnalezionych ofiar.
To album z którego, paradoksalnie, płynie spokój i radość. To zdjęcia przepełnione nadzieją, że kiedyś w końcu uda się wszystkich odnaleźć. To misja, której podjęli się członkowie zespołu „Poszukiwań i Identyfikacji”. To wrażliwość serca Marty Smolańskiej, która zamknęła to wszystko w fotograficznym kadrze.

IPN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-809-8942-9

Liczba stron: 216

Format: 29.5x24.5cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...