Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prawiek i inne czasy

Olga Tokarczuk

Prawiek i inne czasy

7.7

(9639 ocen) wspólnie z

44,90

 

Jedna z najgłośniejszych i najpoczytniejszych powieści Olgi Tokarczuk, przełożona na trzydzieści języków. Prawiek – wieś w centralnej Polsce – skupia losy pokoleń kilku rodzin, codzienność przeplata tu się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem. „Zmysłowa, poetycka, eksplodująca liryzmem. Krajobrazy duszy przenikają się ze światem przyrody, pokazując, że na życie nie można patrzeć z jednej tylko perspektywy”. „EL MUNDO” „Jej świat jest magiczny, to niewyczerpany, nierozplątywalny splot narodzin i śmierci, w którym wszystko – od tajemniczych, podziemnych ruchów grzybni, przez człowieka, którego los prowadzi ku cierpieniu i upadkowi, aż po Boga, który w niebie rozmyśla nad swoją samotnością – w niewyjaśniony sposób łączy się w całość”. MICHEL EKMAN, „SVENSKA DAGBLADET” „Ta książka jest metaforą świata, sporem filozoficznym o różne interpretacje rzeczywistości”. KINGA DUNIN


„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk to zdecydowanie jedno z najważniejszych dzieł w dorobku tej noblistki. Ta fascynująca opowieść o wiejskim życiu, które na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajne, jest jednak pełne niesamowitości i misteriów, które odkrywają się ze strony na stronę.

Tokarczuk pięknie splata losy kilku rodzin, które żyją w Prawieku, małej wiosce położonej w centralnej Polsce. Przez pokolenia ich życie toczy się wśród zwykłych i niezwykłych zdarzeń, a zwykłość przeplata się z magią. Ta książka, jak wielokrotnie podkreślają recenzenci, to prawdziwa eksplozja liryzmu. Autorka bowiem z niezwykłą zmysłowością i poetyckością opisuje zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną naturę swoich bohaterów. Krajobrazy duszy mieszkańców Prawieka przenikają się ze światem przyrody, co stwarza pełen głębi obraz ich życia.

Recenzenci z „EL MUNDO” i „SVENSKA DAGBLADET” podkreślają niezwykły, magiczny świat, który stworzyła Tokarczuk. Jest on niewyczerpany i nierozplątywalny, tworząc complexus narodzin i śmierci. Jest to miejsce, gdzie tajemnicze, podziemne ruchy grzybni, człowiek zmagający się z cierpieniem i upadkiem, a nawet Bóg zastanawiający się nad swoją samotnością, w niewyjaśniony sposób łączą się w jedną, wielką całość.

Jak zauważa Kinga Dunin, „Prawiek i inne czasy” to nie tylko opowieść o życiu w małej wsi. To przede wszystkim metafora świata, a nawet spór filozoficzny o różne interpretacje rzeczywistości. Jest to powieść, która zmusza do myślenia, do szukania własnych odpowiedzi, do zrozumienia, że rzeczywistość jest złożona i niejednoznaczna. Ta wielowątkowość i głębia sprawiają, że książka Olgi Tokarczuk jest jednym z najważniejszych i najbardziej odkrywczych dzieł literatury współczesnej.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-080-7324-7

Liczba stron: 304

Format: 130x205mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...