Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prawosławna diecezja łódzko-poznańska

Violetta Wiernicka

Prawosławna diecezja łódzko-poznańska

48,55

 

Prawosławna diecezja łódzko-poznańska to książka poświęcona dziejom parafii na terenie największej pod względem geograficznym diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Eparchia obejmuje wiele ważnych ośrodków akademickich i gospodarczych: m.in. Poznań, Kielce, Bydgoszcz, Łódź, Kraków, Toruń, Sosnowiec. Historia wspólnot prawosławnych została przedstawiona od połowy XVIII wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem XIX wieku, okresu I wojny światowej i międzywojnia (1918–1939), czasu II wojny światowej i powojennych dekad. Publikacja została w dużej mierze oparta na dotychczas niewykorzystanych źródłach archiwalnych.
Autorka sięgnęła do materiałów z archiwów państwowych, Archiwum Metropolii Prawosławnej Warszawskiej i parafialnych. Łącząc elementy o charakterze historycznym, religijnym i kulturowym, dzieje poszczególnych społeczności ukazała na tle losów Cerkwi prawosławnej na ziemiach polskich. „[…] należy podkreślić oryginalny sposób przedstawienia losów poszczególnych parafii prawosławnych. Autorka […] etapy ich dziejów umiejscawia w historycznych realiach, z ukazaniem szerszych procesów zachodzących w życiu politycznym i religijnym. W rezultacie, dzięki takiemu ujęciu tematu, praca stała się kompletna, niepozostawiająca na uboczu żadnych istotnych zagadnień. Autorka sięga też do analizy jednostkowych zdarzeń, działań, bytów organizacyjnych i innych zjawisk polityczno-religijnych charakterystycznych dla tego okresu. […] Książka Violetty Wiernickiej Prawosławna diecezja łódzko-poznańska stanowi ważny wkład w poznaniu dziejów diecezji i znajdujących się na jej terenie parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.”
Fragment recenzji prof. zw. dr. hab. Antoniego Mironowicza

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9682-0

Liczba stron: 608

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 79,91 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...