Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński Z przedmową Jarosława Kaczyńskiego

Kowalski Janusz

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński Z przedmową Jarosława Kaczyńskiego

69,90

 

Lata warszawskiej prezydentury były czasem przełomu, w którym nastąpiła udana próba rzeczywistej jakościowej zmiany; jeszcze nie w skali Polski, ale w skali najważniejszego polskiego miasta. Przeciwnicy polityczni PiS zauważali niechętnie, że to właśnie skuteczne rządy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie stanowiły punkt zwrotny, kiedy odwróciły się nastroje w Polsce. W wymiarze politycznym dokonania Lecha Kaczyńskiego w Warszawie zatrzymały nie tylko marsz postkomunistów do władzy, ale i uniemożliwiły wykreowanie Andrzeja Olechowskiego na nowego lidera centroprawicy.
Od pierwszych dni prezydenta Kaczyńskiego w ratuszu oczywistym było, że będzie on kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na urząd Prezydenta RP w 2005 roku. Stawka warszawskiej prezydentury była więc dla Lecha Kaczyńskiego i całego obozu Prawa i Sprawiedliwości ogromna.

JAROSŁAW KACZYŃSKI (Przedmowa)

JANUSZ KOWALSKI (ur. w 1978 r. w Opolu). Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Poseł na Sejm RP IX kadencji. Radny Opola (2002–2006) i wiceprezydent Opola (2014–2015). Analityk w Ministerstwie Gospodarki (2006–2007) i w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (2008). Członek Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego (2009–2010). Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych (2019–2021). Od 2022 r.
sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współautor publikacji naukowej Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005 (Warszawa 2013). Autor artykułów eksperckich.

Fronda
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-807-9917-2

Liczba stron: 404

Cena detaliczna: 69,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...