Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego

Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego

76,27

 

„Ecce homo” – mówi Poncjusz Piłat i wskazuje na Jezusa. W odpowiedzi słyszy krzyki tłumu: „Ukrzyżuj Go!” „Ukrzyżuj!” Piłat jeszcze się waha, liczy na to, że to wystarczy, ale w końcu ustępuje i wydaje wyrok śmierci. Karę wykonano. To było właśnie to 5 minut, które w historii świata miał Piłat, nawet jeśli nie za bardzo przejmował się tym, co się stało. Ale był to ten moment, który rozpamiętują wszystkie wieki. Ten moment, o który pyta ludzkość, bo nie rozumie, nie godzi się, chciałaby to zmienić, „unieważnić”. Ale pyta też o to – Jak naprawdę było? Pyta – Dlaczego?

Książka przedstawia opis i analizę procesu Jezusa w świetle norm rzymskiego prawa karnego materialnego i procesowego. Analizując materię źródłową oraz kreśląc tło polityczne, społeczne i kulturowe ówczesnej prowincji Judei, stawiane są pytania i proponowane odpowiedzi na nie.

Przykładowo:

Na ile przekazy źródłowe pozwalają na rekonstrukcję przebiegu postepowania w sprawie Jezusa?
Jakie były poszczególne kolejne etapy tego postępowania?
Kto skazał Jezusa na śmierć – Żydzi czy Rzymianie?
Z jakiego powodu Jezus został w rzeczywistości skazany? Religijnego czy politycznego?
Czy wyrok skazujący Piłata (a może i decyzja Sanhedrynu) został wydany zgodnie z ówczesnymi regułami postępowania w sprawach karnych?
Czy wina Jezusa została wystarczająco udowodniona, czy Jezus był raczej ofiarą ogromnego błędu procesowego?
Czy wyrok był sprawiedliwy?
Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób możliwa jest rewizja wyroku wydanego w tym postępowaniu?
W świetle tych rozważań pojawiają się także takie fundamentalne i uniwersalne dla prawnika kwestie, jak: Czy dla prawnika ważne jest poszukiwanie prawdy, czy tylko przestrzeganie procedury? Co prawnik ma zrobić, gdy to od niego zależy decyzja? Co to znaczy być odważnym w prawie?

Autorka ma nadzieję, że obok informacji, objaśnień i propozycji interpretacji, Czytelnik znajdzie w tym studium także pole dla własnej refleksji.

Wolters Kluwer
Oprawa twarda

Wydanie: 2

ISBN: 9788383588353

Liczba stron: 496

Cena detaliczna: 99,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...