Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Profesor Andrews w Warszawie Wyspa

Olga Tokarczuk

Profesor Andrews w Warszawie Wyspa

7.1

(592 ocen) wspólnie z

19,90

 

Olga Tokarczuk – ceniona na świecie polska pisarka przedstawia dwie historie ludzi, których świat wywrócił się do góry nogami. Postacie przeżywają tak absurdalne i niezrozumiałe sytuacje, że zastanawiają się, czy to dzieje się naprawdę. Towarzyszy im pytanie czym jest rzeczywistość?

Doktor Andrews w Warszawie i Wyspa to opowiadania, które zachęcają do przemyśleń na temat paradoksów jakich doświadczamy w życiu.


Doktor Andrews to postać szalenie fascynująca - naukowiec, który przeniósł się do Warszawy, aby kontynuować swoje badania. Podczas jednego z eksperymentów coś poszło nie tak i świadczy o rzeczywistości, która zdecydowanie różni się od tej, do której jest przyzwyczajony. Przestrzeń i czas zdają się działać według innych praw, a każde dążenie do zrozumienia tych anomalii prowadzi go do coraz bardziej absurdalnych i niezrozumiałych sytuacji.

Z kolei Wyspa przedstawia historię samotnika, który zostaje zmuszony do opuszczenia swojej ukochanej wyspy z powodu niewiadomej siły. Na nowym miejscu, w obcym świecie, musi stawić czoła nowym wyzwaniom, które wywracają jego życie do góry nogami. Czy to co doświadcza jest prawdziwe, czy tylko wytworem jego umysłu?

Obie historie, choć różne, skłaniają do zastanowienia się nad tym, jak nasze doznania i percepcje kształtują naszą rzeczywistość. Czy to, co uważamy za prawdziwe, jest rzeczywiście prawdziwe? Czy to, co postrzegamy jako rzeczywistość, nie jest jedynie iluzją? Olga Tokarczuk, zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zręcznie operuje paradoksami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji, aby pokazać, jak elastyczne i nieprzewidywalne może być pojęcie rzeczywistości. Zarówno Doktor Andrews w Warszawie, jak i Wyspa, są znakomitym przykładem jej umiejętności w budowaniu skomplikowanych, wielowątkowych narracji, które zmuszają czytelnika do głębszych przemyśleń.

Literackie
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-08-22

ISBN: 978-83-080-6550-1

Liczba stron: 80

Format: 12.5x20.0cm

Cena detaliczna: 19,90 zł

Wywiad z autorką

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...