Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach + film „Esencja życia”

Jarosław Abramow-Newerly

Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach + film „Esencja życia”

65,10

 

Profesor Wacław Szybalski, znakomity polski uczony pracujący w Stanach Zjednoczonych, pionier nowoczesnej biologii molekularnej, znany jest wielu pokoleniom naukowców na całym świecie.
Olbrzymią sławę przyniosły profesorowi Szybalskiemu odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej. Miały one charakter rewolucyjny, na skalę nagrody Nobla. Opracowane przez niego skomplikowane i niezwykle nowatorskie metody manipulowania materiałem genetycznym umożliwiły rozwój biologii i genetyki molekularnej. Odkrycie owych metod zawiodło profesora do sformułowania zasad terapii genowej, a kolejne prace umożliwiły produkcję specyficznych przeciwciał monoklonalnych, tak ważnych w diagnostyce i leczeniu bardzo wielu chorób.

Zasłynął koncepcjami nowoczesnego leczenia chorób. Pierwszy sformułował i wykazał olbrzymie korzyści płynące z wielolekowej terapii różnych chorób, w tym gruźlicy, białaczki i AIDS.

Na powstanie tej książki złożyła się praca wielu osób: jej bohatera — prof. Wacława Szybalskiego, który zadziwia nas wspaniałą pamięcią i wielką dbałością o szczegóły, opisując zarówno ludzi — członków rodziny oraz licznych przyjaciół i kolegów naukowców jak i miejsca oraz wydarzenia; Jarosława Abramowa-Newerlego i jego małżonki Wandy, którzy przeprowadzili i spisali liczne wywiady z członkami rodziny oraz przyjaciółmi profesora; współpracownicy i przyjaciółki profesora Ireny Fraczek, która spisane przez autora książki wspomnienia uzupełniła, opatrzyła fotografiami i przypisami.

W efekcie powstała fascynująca, zbeletryzowana biografia Wacława, a zarazem opowieść o jego rodzinie, o Lwowie i powojennej Polsce, o emigracji i ważnych odkryciach naukowych i o wielu słynnych ludziach, których spotkał w swoim barwnym życiu.

Do książki został dołączony film o profesorze Wacławie Szybalskim pt. „Esencja życia” w reżyserii Anny Ferens, wyprodukowany przez Faster Film Production. Film powstał w 2014 roku i miał swoją prapremierę polską podczas specjalne-go pokazu zorganizowanego przez Fundację Profesora Wacława Szybalskiego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku 11 marca 2015 roku.

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2018-09-28

ISBN: 978-83-786-5602-9

Liczba stron: 462

Format: 21.5x15.7

Cena detaliczna: 65,10 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...