Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Projekt socjalny w kształceniu i działaniu społecznym

Dorota Wolska-Prylińska

Projekt socjalny w kształceniu i działaniu społecznym

30,45

 

Pojęcie projektowania, czy też projektu, używane jest od kilku lat niezwykle często i w najróżniejszych sytuacjach społecznych. Bywa synonimem takich określeń jak: idea, plan, program, zamysł, zamiar. Termin ,,projekt socjalny” zagwarantowany jest dla takiego rodzaju pomysłu na działanie, któremu przyświeca czytelnie określony cel społeczny, a jednym z jego uczestników w fazie koncepcyjnej, a zazwyczaj również wdrożeniowej, jest pracownik socjalny (w tej książce również kandydat na pracownika socjalnego), rozumiany jako przedstawiciel zawodów działających w obszarze pracy socjalnej/społecznej.

W książce znajdzie Czytelnik próby zdefiniowania kluczowych pojęć charakteryzujących współczesne kształcenie do pracy socjalnej, informacje na temat konstrukcji projektu socjalnego. Nie należy jednak traktować jej jako ,,poradnika z projektowania”. Jest ona raczej syntezą namysłu nad etapami projektowania, korzyściami i trudnościami występującymi w procesie dydaktycznym – jest efektem wieloletniej praktyki autorki jako nauczyciela projektowania i koordynatora projektów socjalnych. Może stanowić materiał porównawczy dla analiz różnych konstrukcji projektów socjalnych oraz rozważań poświęconych miejscu projektu w planach i programach kształcenia do pracy socjalnej.
W książce przedstawiono również wyniki badań nad przydatnością projektowania zarówno jako metody kształcenia, jak i sposobu pracy socjalnej. W pierwszym przypadku projektowanie jest więc postrzegane jako systematycznie i świadomie organizowany proces dydaktyczny, który poprzez przyjęcie określonych treści i środków nauczania ma na celu wykształcenie przyszłych pracowników socjalnych. W drugim przypadku jest to już konkretny sposób działania przedstawicieli zawodów społecznych.

Książka łączy doświadczenie praktyka-nauczyciela z refleksją badacza. Jest przydatna nauczycielom projektowania socjalnego (projektowania społeczno-wychowawczego), studentom, którym przyjdzie spotkać się w procesie kształcenia z zagadnieniem projektowania socjalnego, pracownikom socjalnym, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem w życie projektu socjalnego.

Śląsk
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-716-4620-1

Liczba stron: 140

Format: 16.0x23.5cm

Cena detaliczna: 30,45 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...