Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Proste przyjemności. Łatwe i szybkie przepisy

Natalia Maszkowska

Proste przyjemności. Łatwe i szybkie przepisy

7.3

(3 oceny) wspólnie z

42,60

 

Sensacja kulinarna TikToka, Facebooka, Instagrama i YouTube`a.

Jak nikt inny łączy talent kulinarny z prowadzeniem mediów społecznościowych, na których zgromadziła 1,5-milionową publiczność. Widzowie uwielbiają ją za proste i szybkie przepisy na dania możliwe do przyrządzenia z powszechnie dostępnych składników. Autorka zachwyca zarówno niebanalnymi recepturami, jak i osobowością - jest ciepłą osobą, która w delikatny sposób zachęca nawet tych najbardziej opornych do podjęcia kulinarnych wyzwań. Jest inspiracją nie tylko dla początkujących gotujących. Jej talentem zachwycają się również wytrawni kucharze.

W swojej pierwszej książce królowa kulinarnych mediów społecznościowych zaprasza do gotowania pysznych i łatwych dań. Prezentuje 100 przepisów na śniadania, przystawki, dania główne, zupy i desery. Oczarowuje prostotą i łatwością przygotowania, rozgrzewa duszę i urozmaica kulinarną prozę życia. Oryginalne zdjęcia potraw wykonane przez autorkę są dodatkowym walorem, który pozwala nie tylko zobaczyć te pyszne dania, ale również przenieść się do jej pełnej smakowitych aromatów kuchni.

Natalia Maszkowska pokazuje, jak czerpać radość z gotowania i robić to tak, by więcej czasu spędzić w przyjemny sposób przy stole z rodziną i przyjaciółmi.

Pierwszy raz mam okazję napisać coś o kulinariach osoby, którą tak dobrze znam, ale przede wszystkim której przepisy miałem niewątpliwą przyjemność, a nawet rozkosz, wypróbować! Smak i wygląd potraw Natalii świadczą o jej ogromnych umiejętnościach, guście i niebanalnej fantazji oraz pomysłowości! To wszystko byłoby jeszcze niepełnym opisem jej talentu, gdybym nie powiedział o czymś najważniejszym, bez czego danie może być smaczne, ale nigdy nie będzie genialne... Jej potrawy są przygotowywane sercem i z sercem! Jednym zdaniem: „,Chce się żyć!“,... przepraszam: „,Chce się żryć“,! ,-) Pisząc to... aż zgłodniałem! Smacznego! Piotr Gąsowski

Kuchnia jednoczy i zbliża ludzi. To właśnie ogromna pasja Natalii do gotowania zbliżyła nas do siebie. Natalia jest niebywale utalentowana i pracowita! Podziwiam jej zapał, rzetelność i wiedzę, którą dzieli się w swoich social mediach. I cieszę się, że poznamy sprawdzone receptury Natalii w formie tradycyjnej książki. Ewa Wachowicz

Natalia, długa droga za Tobą, widać że masz ten dar i talent do gotowania! Zawsze wiedziałem, że będziesz robiła coś wielkiego. I mamy to!!! Twoja książka jest perfekcyjna. Gratuluję! To będzie zbiór inspiracji dla każdego.

Michel Moran Natalia zrewolucjonizowała moją kuchnię! Nie zliczę już, ile z jej potraw na stałe zagościło na naszym stole. Uwielbiam jej przepisy i to, jak w prosty, nieprzekombinowany sposób opisuje każdy etap przyrządzania potraw. Poza tym miałam przyjemność spróbować przygotowywanych przez nią dań i powiem krótko... prawdziwa uczta dla podniebienia! Magda Steczkowska

Natalia Maszkowska - z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania kucharka i podróżniczka. Uczestniczka siódmej edycji najpopularniejszego konkursu kulinarnego w Polsce - jako pierwsza otrzymała „,złoty fartuch“, za najlepsze dania castingowe w całej historii programu Masterchef Polska. Można ją zobaczyć, kiedy gotuje w programie Dzień Dobry TVN oraz w Pytaniu na Śniadanie. Ma jeden z największych kanałów kulinarnych na polskim TikToku, jest również aktywna na Facebooku, Instagramie i YouTubie. Śmiało można ją tytułować „,królową kulinarnych mediów społecznościowych“,. Jej dewiza to: prosto, szybko, z ogólnie dostępnych składników i dla każdego.

Marginesy
Oprawa miękka

Wydanie: Pierwsze

Liczba stron: 224

Marginesy

Cena detaliczna: 69,90 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...