Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prowansja w pismach polskich romantyków

Magdalena Kowalska

Prowansja w pismach polskich romantyków

48,00

 

Książka Magdaleny Kowalskiej przynosi – nieobecne dotąd w literaturze przedmiotu – panoramiczne ujęcie całego splotu związanych z Prowansją zagadnień w literaturze polskiej – i nie tylko polskiej. Dostarcza ważnych informacji o regionie, jego historii i kulturze oraz związanej z nim literaturze i sztuce, a działanie Autorki wielokrotnie przybiera charakter pracy detektywistycznej, polegającej na odkrywaniu ukrytych faktów, odniesień do rzeczywistości pozatekstowej, do geografii, historii, kultury, obyczajowości.
Z recenzji dr hab. Magdaleny Siwiec

„Traktując listy Zygmunta Krasińskiego jak narrację powieściową z wszelkimi zastrzeżeniami wynikającymi ze specyfiki obu gatunków, Magdalena Kowalska oddaje w moim przekonaniu pełnię romantycznego widzenia świata u poety, który życie i poezję traktuje w podobny sposób, a rzeczywistości doświadczanej od jej kreacji literackiej praktycznie nie oddziela. Korespondencja posłużyła rzecz jasna autorce również do wyjątkowo precyzyjnej lokalizacji miejsc pobytu Krasińskiego, własna peregrynacja pozwoliła nadto na ujawnienie »miejsc przemilczanych«, ale dopiero potraktowanie listów jako synkretycznej narracji romantycznej odkrywa ich ukryte sensy, dopełniając w istotny sposób naszą wiedzę o poecie. To odkrywczy w wielu aspektach rozdział recenzowanej pracy”.
Z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Strzyżewskiego

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-231-3405-3

Liczba stron: 448

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 48,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...