Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Prywatne życie mrówek

Krzysztof Pabis

Prywatne życie mrówek

8.5

(4 oceny) wspólnie z

13,84

 


Zadziwiające konstrukcje i szlaki wędrówek. Tajemnice komunikacji i współpracy. Kasty i niewolnictwo. Pałacowe przewroty i porwania. Inwazje i superkolonie.

Brzmi jak opis przełomowych momentów w dziejach supermocarstwa. Okazuje się jednak, że to hasła przybliżające fascynujący i nieznany nam świat mrówek.Mrówki należą do drobnych i niepozornych owadów. Ich niewielkie rozmiary i skryty tryb życia sprawiają, że często niesłusznie lekceważymy ich rolę w otaczającej nas przyrodzie. Tymczasem mrówki objęły we władanie niemal cały świat. Podbijają oceaniczne wyspy i mroźną Arktykę, występują w Himalajach i na największych pustyniach świata. Wpływają na żyzność gleby, potrafią rozsiewać nasiona roślin, polują na ptaki i ssaki, a także wdzierają się do ludzkich mieszkań. Odpowiadają nawet za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Bliższe przyjrzenie się ich niezwykłemu życiu prowadzi do wniosku, że są niekwestionowanymi władcami naszej planety.
W książce czytelnik znajdzie blisko 300 fotografii mrówek w różnych sytuacjach życiowych, mnóstwo ciekawostek dotyczących tych fascynujących stworzeń oraz tabele z podstawowymi danymi wielu gatunków, od dobrze znanej z naszych lasów mrówki ćmawej do boleśnie żądlącej amazońskiej mrówki pocisk.

Ringier Axel Springer
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-8091-966-2

Liczba stron: 144

Cena detaliczna: 24,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...