Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii Autorski projekt artystyczno-naukowy 2018

Izabela Rudzka

Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii Autorski projekt artystyczno-naukowy 2018

66,67

 

Książka prezentuje projekt artystyczno-naukowy realizowany przez autorkę w 2018 r. jako twórcze upamiętnienie powstania wielkopolskiego 1918–1919 w 100. rocznicę jego wybuchu. W pracy zaprezentowano dokumentację malarską, osobistą rejestrację pejzażu historii miejsc związanych z powstaniem wielkopolskim. Pokazano ewolucję tego pejzażu przez stworzenie własnej czasoprzestrzeni malarskiej, która uwzględnia zmiany obserwowanej przestrzeni w czasie, i która generuje refleksje na temat jej odbioru w kontekście nakładania się czasu historycznego na czas współczesny. Zaprezentowany został wielowymiarowy i kolorystyczny przekaz malarski ilustrowany reprodukcjami obrazów autorki powstałych na podstawie retrospekcji i porównania obecnie obserwowanej przestrzeni pejzażu z ich historycznym kontekstem. Publikacja zaznajamia z techniką pracy artystki i prezentuje jej nowatorską technikę malarstwa strukturalnego w połączeniu z fotografią i drukiem cyfrowym. Tematykę uzupełniają teksty, dokumentacja procesu twórczego oraz relacje fotograficzne z wystaw i spotkań edukacyjnych organizowanych przez autorkę w miejscach historycznych inspiracji. Projekt realizowany był na obszarze trzech województw w sześciu miejscowościach, w których zaznaczyły się działania powstańców wielkopolskich. Został nagrodzony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydawnictwo Naukowe UAM
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-232-4158-4

Tytuł oryginalny: Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii. Autorski projekt artystyczno-naukowy 2018

Liczba stron: 124

Format: 24.0x26.0cm

Cena detaliczna: 78,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...