Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przewodnik po Polsce z filozofią w tle górny śląsk Tom 3

Grzegorz Senderecki

Przewodnik po Polsce z filozofią w tle górny śląsk Tom 3

8.0

(5 ocen) wspólnie z

26,58

 


Tajemniczy Górny Śląsk, inny niż zazwyczaj.

Górny Śląsk to nie tylko kopalnie i huty, lecz także fascynujące historie oraz zabytki warte podróży. Przewodnik ten zaprowadzi Cię do miejsc, z których pochodzili pisarze, poeci, filozofowie, a nawet fizycy będący laureatami Nagrody Nobla. Opowie o ich losach – czasem tragicznych, a czasem zabawnych. Wyjaśni, co chcieli nam przekazać, i być może pozwoli Ci zastanowić się nad samym sobą. Kim jestem? Czy naprawdę jestem? Jaki ma to sens? I jaki związek ma z tym wszystkim śląska architektura… Opole, Katowice, Pszczyna, Zabrze, Bytom, Gliwice, Bielsko-Biała, Wisła oraz inne miejscowości Górnego Śląskiego odsłonią swoje sekrety.

Mistrzowie cechowi tworzyli rzeczy piękne, wymagające dużego nakładu pracy, ale i drogie. Kapitalizm zmienił podejście zarówno do jakości, jak i ceny, skutkiem czego pojawiło się mnóstwo tanich wyrobów o niskiej jakości. Zyskały sobie z niemiecka miano tandety. Wbrew temu, co przewidywał Marks, kapitalizm okazał się systemem, który przyniósł największe dobrodziejstwa najbiedniejszym, ponieważ wprowadził na rynek masowe towary, na które stać było ubogich. Każda maszkara i każdy potwór umieszczone na kościele Mariackim w Katowicach są inne. Był to wyraz sprzeciwu projektanta wobec masowej i ujednolicającej świat tandety.

Novae Res
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-8147-789-5

Liczba stron: 402

Cena detaliczna: 39,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...