Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przygody Bezrobotnego Froncka

Franciszek Struzik

Przygody Bezrobotnego Froncka

6.8

(6 ocen) wspólnie z

84,90

 

W czwartym tomie serii Dawny Komiks Polski przedstawiamy jeden z najsłynniejszych przedwojennych komiksów - Przygody bezrobotnego Froncka autorstwa Franciszka Struzika.
Froncek (uporczywie wręcz bezrobotny) to bohater do dziś pamiętany na Śląsku a jego pojawienie się w 1932 roku na łamach popołudniówki Siedem groszy to ważna data dla historii polskiego komiksu. Przygody Froncka dziwią, bawią i dają do myślenia. Satyra i komiks to doskonały sposób na bliższe poznanie codziennego życia naszych przodków oraz ich wyobrażeń o świecie. Dzięki obszernemu opracowaniu Adama Ruska Czytelnik pozna twórców, bohaterów i szeroki kontekst społeczny tej niezwykłej opowieści komiksowej.
Wiadomości o tworcy Froncka, Franciszku Struziku są niezwykle skąpe. Urodził się ponoć na przełomie XIX i XX wieku w Janowie (dziś dzielnica Katowic) i tam też mieszkał do końca życia. Był górnikiem i utalentowanym plastykiem amatorem. W 1929 roku wygrał ogłoszony przez koncern prasowy Polonia konkurs na stanowisko rysownika. Odtąd dostarczał rysunki do wszystkich periodyków Polonii. Aresztowany przez Niemców w 1940 roku, zginął w Oświęcimiu.
Adam Rusek (ur. 1953), znawca historii polskiego komiksu. Autor wielu prac na ten temat, m.in. książek: Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939 (Warszawa 2001), Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych (Warszawa 2007; Poznań 2010) oraz Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 (złożona do druku). Pracownik Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać, Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

Prószyński Media
Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-806-9434-7

Liczba stron: 416

Format: 210x280mm

Cena detaliczna: 84,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...