Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przygotowania i Kampania Wrześniowa 1939 roku lotnictwa Armii Modlin W dokumentach i sprawozdaniach wojskowych

Zdzisław Suwiński

Przygotowania i Kampania Wrześniowa 1939 roku lotnictwa Armii Modlin W dokumentach i sprawozdaniach wojskowych

80,00

 

"Przekazane do rąk czytelnika opracowanie, w całości poświęcone jest omówieniu przygotowań, a następnie prezentacji przebiegu działań bojowych jednostek lotniczych, którymi dysponowała Armia Modlin, z zachowaniem chronologii dziennych zdarzeń, przedstawionych w formie kalendarium, których podstawę źródłową stanowiły dokumenty wytworzone w kancelariach sztabu naczelnego oraz sztabu lotniczego armii. Informacje zawarte w tych dokumentach zostały uzupełnione sprawozdaniami żołnierzy lotnictwa Armii Modlin. W ten sposób uzyskano obraz zdarzeń rozgrywających się we wrześniu 1939 roku, niekiedy inny od tego, jaki fragmentarycznie przedstawiany jest we współczesnych ogólnych najczęściej krótkich i pobieżnych opracowaniach związanym z tym tematem, obraz zawierający obok sfery dokumentalnej również sferę oceny zdarzeń, sporządzonych przede wszystkim przez żołnierzy związanych z lotniczymi jednostkami składowymi Armii Modlin.
Omówienie ciągu wydarzeń wojennych, autor oparł w zasadniczej mierze na dokumentach dotychczas niewydawanych. Wprawdzie pojedyncze teksty pojawiały się przy okazji prezentacji krótszych zagadnień monograficznych, jednak nie istnieje do tej pory zwarta publikacja zawierająca tak duży zestaw materiałów źródłowych, ukazująca tryb przygotowań i udział lotnictwa Armii Modlin w Kampanii Wrześniowej 1939 roku, które prezentuje książka i do których odwołuje się autor.
"

Napoleon V
Oprawa twarda

Liczba stron: 518

Cena detaliczna: 80,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...