Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przypływ nr 2 Magazyn literacki

Aleksander Janowski

Przypływ nr 2 Magazyn literacki

7.0

(3 oceny) wspólnie z

27,90

 

„Ile cię trzeba kochać ten tylko się dowie, kto cię stracił…”
Tak, to wiekopomne słowa wieszcza Adama, ale dotyczące nie carskiego zaboru rosyjskiego w XIX wieku, lecz niesprowokowanej agresji Związku Sowieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku, w porozumieniu ze swym ówczesnym hitlerowskim sojusznikiem.
Znacie Państwo całą prawdę o zmaganiach oddziałów wileńskiej Armii Krajowej z przeważającymi siłami sowieckiej NKWD i Armii Czerwonej? Mimo upływu lat, śmiem twierdzić, że nie znacie Państwo całej prawdy o zmaganiach tych oddziałów. Wiktor Żyzdryń, oficer polskiej podziemnej organizacji patriotycznej po raz pierwszy na łamach naszego magazynu opowiada całą mrożącą krew w żyłach prawdę.
Bez wielkich słów i pokazowej bohaterszczyzny AK-owcy do końca wykonywali swój żołnierski obowiązek, nie wiedząc, że tak zwani alianci zachodni dawno już porozumieli się z sowieckim zaborcą, składając ich w ofierze na płonącym ołtarzu wielkiej wojny.
Jeśli bohaterscy żołnierze Andersa szturmując słynne Monte Cassino we Włoszech wiedzieli, że „Polska daleko jest stąd” i do niej nie wrócą, to wilniacy walczyli na swojej ziemi ojczystej przekonani, że "ta ziemia do Polski należy”.
Tym większe czekało ich rozczarowanie, bo zesłanie do nieludzkich lagrów sowieckich za Kręgiem Polarnym. Nie załamali się i tam! Nadal wierzyli w Boga, Honor i Ojczyznę.
„Jakie poświecenie, jaki hart ducha.
Twoi synowie, Polsko!”

Psychoskok
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-811-9634-5

Tytuł oryginalny: Przypływ nr 2

Liczba stron: 306

Format: 150x210mm

Cena detaliczna: 27,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...