Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przyszłość Europy Polska Perspektywa

Przyszłość Europy Polska Perspektywa

34,90

 

Składam w Państwa ręce zapis debat, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim w 2012 roku. Ich inicjatorem był premier Tadeusz Mazowiecki. Uznał, że są nam wszystkim potrzebne i żywo komentował ich najważniejsze tezy. Na kolejnych spotkaniach wybitni polscy specjaliści dyskutowali
o drogach przezwyciężenia kryzysu i określaniu polskiej roli w jednoczącej się Europie.
W europejski projekt od samego początku wpisana jest refleksja nad ostatecznym kształtem
i głównymi zasadami integracji. W Europie dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym tym częściej padają pytania o sens i dalszy kierunek wspólnych działań, o ramy polityki społecznej, warunki stabilności polityczno-instytucjonalnej, bezpieczeństwa i o pozycję na arenie międzynarodowej. Rozważania dotyczące przyczyn kryzysu w gospodarce i polityce zaczęły przeradzać się w podważanie fundamentów naszej wspólnoty. Tymczasem kolejne debaty, poświęcone zderzeniu globalnego rynku i demokracji, instytucjonalnym problemom Unii, jej sąsiedztwu i bezpieczeństwu, ukazały, jak początkowy strach o przyszłość Unii Europejskiej stopniowo ustępował miejsca wierze w to, że Unia nie tylko przetrwa kryzys, lecz może nawet wyjść z niego wzmocniona.

Ze Słowa wstępnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Chciałbym zwrócić uwagę na trzy elementy, dla mnie oczywiste. Po pierwsze, Polska może uczestniczyć w procesach globalnych tylko poprzez Unię Europejską. Nie ma innej drogi. Po drugie, Unia Europejska jest zbyt słabo zintegrowana i zbyt słabo przygotowana do odgrywania roli aktora w polityce globalnej. Rolę aktora ciągle odgrywają dawne mocarstwa europejskie, ale nie Unia jako całość. To niestety rzutuje na politykę Unii… (…). I trzeci element: Europa nie zostaje zupełnie na marginesie, tylko jej rola będzie inna, niż dotychczas sobie wyobrażaliśmy. A więc nie spór o dominację, ale spór o obecność w tej polityce globalnej będzie sporem istotnym.

Tadeusz Mazowiecki

Wydawcą jest Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, dystrybutorem wydawnictwo Scholar.

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-931-1919-6

Liczba stron: 224

Format: 24.1x16.5

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...