Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pułapki zaangażowania Intelektualiści w służbie komunizmu

Maria Hirszowicz

Pułapki zaangażowania Intelektualiści w służbie komunizmu

6.8

(4 oceny) wspólnie z

34,65

 

Autorka jest socjologiem; w 1968 roku została zwolniona przez władze Uniwersytetu Warszawskiego – od tego czasu przebywa na emigracji w Anglii, profesor Uniwersytetu w Reading, professor emeritus Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to książka o zaangażowaniu polskich intelektualistów po stronie komunizmu i o tym, co z tego wynikło. Autorka pokazuje, jak w sytuacji konfliktu między ideologią a rzeczywistością uruchomiane były procesy automistyfikacji, likwidujące dysonans poznawczy i pozwalające na podtrzymanie poczucia własnej godności. Jako głos w toczącej się dyskusji na temat peerelowskiego etapu naszej historii jest to książka szczególnie ważna dla polskiego Czytelnika, dla którego stosunek do komunistycznej przeszłości i ludzi w nią uwikłanych jest wciąż jednym z podstawowych kryteriów wyznaczających współczesne podziały polityczne i ideologiczne. Jednakże problem podejmowany w Pułapkach zaangażowania nie dotyczy jedynie przeszłości. Ma ogólny charakter. Jest to problem związku mię-dzy prawdą i wiarą, zaangażowaniem ideologicznym a uczciwością intelek-tualną. I w tym sensie książka ta jest czymś więcej niż tylko próbą rozliczenia się z przeszłością. Opisywane przez Hirszowicz mechanizmy samooszukiwania się nie stanowią bowiem zjawiska związanego jedynie z ideologią komunistyczną i ? jak Autorka ostrzega ? nie broni nas przed nimi wolny obieg informacji (z recenzji prof. M. Marody).
Książka otrzymała w 2002 roku nagrodę specjalną tygodnika Polityka.

Scholar
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 8388495526

Liczba stron: 292

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 34,65 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...