Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pylos i Sfakteria 425 przed Chr. Klęska Spartan na wyspie

William Shepherd

Pylos i Sfakteria 425 przed Chr. Klęska Spartan na wyspie

8.8

(5 ocen) wspólnie z

37,23

 

Podczas wojny peloponeskiej Ateńczycy zajęli przylądek Pylos, by powstrzymać wielokrotne najazdy Spartan na Attykę. W ciągu dwóch dni walki mały garnizon pokonał spartańską armię, a powracająca ateńska flota odniosła miażdżące zwycięstwo na pobliskich wodach, odcinając kontyngent elitarnych spartańskich hoplitów na wyspie Sfakteria. Gdy sezon kampanii dobiegł końca, Ateńczycy przeprowadzili atak na wyspę stosując niekonwencjonalny nocny desant, po którym opanowali placówkę pilnującą plaży, co pozwoliło wylądować o świcie przytłaczającej liczbie lekkozbrojnych, łuczników i oszczepników. Spartanie, ponosząc straty w wyniku ich działań, powoli cofali się do swojego fortu, ponieważ nie mogli zetrzeć się z przeciwnikiem wręcz, w czym celowali. Gdy ich dowódca zginął, a jego zastępca został obezwładniony ranami, 292 ocalałych poddało się. Był to zaskakujący cios dla chwalebnej reputacji Spartan, a ci prestiżowi jeńcy wojenni bardzo dobrze służyli Ateńczykom jako karta przetargowa w działaniach dyplomatycznych, mających zakończyć działania wojenne, które trwały jeszcze przez następne cztery lata.

Napoleon V
Oprawa miękka

Liczba stron: 96

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...