Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rangersi prowadzą Pointe du Hoc, dzień "D", 1944

Zaloga Steven J.

Rangersi prowadzą Pointe du Hoc, dzień "D", 1944

6.6

(5 ocen) wspólnie z

28,00

 

Nad ranem 6 czerwca 1944 roku grupa amerykańskich rangersów z 2 batalionu rozpoczęła jedną z legendarnych akcji specjalnych II wojny światowej. Jej zadaniem było wspiąć się na urwiste skały powyżej plaży Omaha i opanować niemiecką artylerię nadbrzeżną na Pointe-du-Hoc. Alianckie dowództwo uznało, że tylko w ten sposób można będzie uciszyć działa nieprzyjaciela przed rozpoczęciem głównego desantu. Wywiad posiadał jednak błędne informacje. Pod morderczym ogniem Niemców rangersi sforsowali klif i dotarli do baterii, gdzie odkryli, że dział już tam nie ma. Zlokalizowali je z ogromnym poświęceniem i w porę zdołali zniszczyć na stanowiskach ogniowych w zupełnie innym miejscu, zwrócone w stronę plaży Utah.

Pierwsza publikacja z nowej serii wydawnictwa Astra, opisująca szczegółowo tę brawurową akcję, zawiera również grafiki, mapki, szkice sytuacyjne i nieznane relacje strony niemieckiej. Steven J. Zaloga przygląda się krytycznie tej historii i analizuje każdy detal, od błędów wywiadu, po bohaterstwo rangersów w obliczu niesprzyjających okoliczności.

Wydawnictwo Astra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-899-8130-1

Liczba stron: 64

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 28,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...