Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Reakcje. Prywatne życie atomów

Reakcje. Prywatne życie atomów

8.0

(1 ocena) wspólnie z

47,81

 

Reakcje. Prywatne życie atomów to ilustrowana niezwykłymi grafikami publikacja, która pomoże zrozumieć i zobrazować niesamowity świat atomów. Książka ułatwi Ci spojrzenie na przemiany chemiczne, tak abyś na nie patrząc – a są one wszędzie wokół i wewnątrz nas, począwszy od upadku liścia, trawienia pokarmu, bicia serca, a nawet tworzenia myśli, nie wspominając już o wielkich procesach przemysłowych, które tworzą współczesny świat – mógł sobie wyobrazić, co się dzieje na poziomie molekularnym.

Reakcje. Prywatne życie atomów zaczynają się od wzoru chemicznego, który prawie każdy zna — wzoru wody, H2O — cząsteczki o „niemal śmiesznie prostym składzie chemicznym”. Ale Peter Atkins pokazuje, że woda to cudowna substancja – jedyna, której postać stała jest mniej gęsta niż ciecz (stąd lód unosi się na wodzie) — i kluczowa dla wielu reakcji chemicznych, ponieważ jest doskonałym rozpuszczalnikiem, zdolnym do rozpuszczania gazów i wielu ciał stałych. Co więcej, Atkins przedstawia wodę chemicznie agresywną, która może reagować z rozpuszczonymi w niej związkami i je niszczyć. Autor opisuje, co się wtedy dzieje na poziomie molekularnym, kiedy woda zamienia się w lód i... odwrotnie, kiedy się ten lód topi.

Peter Atkins wprowadza czytelnika we wszystkie podstawowe procesy chemiczne, w tym wytrącania (chyba najprostsza reakcja chemiczna ze wszystkich), spalania, redukcji, korozji, elektrolizy i katalizy. Następnie procesy te łączy i uczy, na czym polega fotosynteza, polimeryzacja rodnikowa, widzenie, kontrola enzymów i synteza. Po przeczytaniu tej książki chemia nie wyda Ci się już taka straszna.

PWN
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-01-23015-9

Liczba stron: 192

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...