Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Reduta Westerplatte

Andrzej Drzycimski, Górski Janusz

Reduta Westerplatte

54,00

 

Reduta Westerplatte w nowoczesny i atrakcyjny sposób opowiada o historii, która stała się podłożem legendy Westerplatte. Historia tego półwyspu, a zwłaszcza siedmiu dramatycznych dni obrony polskiego przyczółka we wrześniu 1939 roku, została opowiedziana przez najwybitniejszego znawcę tej tematyki, Andrzeja Drzycimskiego. Drugim narratorem tej opowieści są obrazy: archiwalne i współczesne zdjęcia, pocztówki, mapy, dokumenty… Zdjęcia potrafią opowiadać o naszej historii nie gorzej niż słowa, a na pewno w sposób bardziej sugestywny. Szczególnie silnie przemówią zwłaszcza do tych, którzy w obronie Westerplatte dostrzegali dotychczas wyłącznie symbol, a nie zdawali sobie sprawy, że stoją za nim dramatyczne losy prawdziwych ludzi.

Kompania wartownicza Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte była jedynym pododdziałem Wojska Polskiego w II RP poza granicami naszego państwa. Służba odbywała się w izolacji i we wrogim dla Polaków otoczeniu. W ostatnich latach przed drugą wojną światową do służby w oddziale wartowniczym wybierano członków zawodowej kadry oficerskiej i podoficerskiej, kierując się rygorystycznymi kryteriami społecznymi i patriotycznymi. Szeregowców i podoficerów z poboru dodatkowo specjalnie szkolono w walce w okrążeniu. Wybierano jedynie tych, którzy mieli znakomite wyniki w strzelaniu z różnych typów broni maszynowej. Cała załoga była znakomicie uzbrojona, w broń przede wszystkim produkcji polskiej, najnowocześniejszą, jaką posiadała armia polska. Kompanię wartowniczą na Westerplatte można przyrównywać do oddziałów specjalnych tworzonych przez współczesne armie świata w miejscach największych zagrożeń.

Oficyna Gdańska
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-641-8018-7

Liczba stron: 112

Format: 23.5x27.5cm

Cena detaliczna: 54,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...