Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Renta geograficzna a rozwój społeczno - gospodarczy

Katarzyna Kopczewska

Renta geograficzna a rozwój społeczno - gospodarczy

49,00

 

W skomplikowanej „układance ” badań regionalnych coraz częściej elementem porządkującym mnogość czynników rozwoju jest struktura powiązań przestrzennych.Interakcje sąsiedzkie oraz ograniczające je bariery fizyczne, administracyjne, kulturowe, historyczne, językowe stanowią o rozprzestrzenianiu się procesów w sferze ekonomicznej i społecznej. Stąd rozwój ekonomiczno-społeczny może być obserwowany z perspekty- wy renty geograficznej,która jest premią za położenie geograficzne w układzie geopolitycznym,uwzględniającą interakcje sąsiedzkie,odle- głość od granicy,sąsiedztwo z regionami bogatszymi/biedniejszymi,bli- skość szlaków komunikacyjnych etc.

Książka jest próbą teoretycznego i empirycznego interdyscyplinarnego badania powiązań pomiędzy rozwojem sfery społeczno-kulturowej a go- spodarczej. Spoiwem obu sfer jest tu aspekt przestrzenny, gdyż oba procesy nie dzieją się w oderwaniu od lokalizacji. Rozwój regionalny jest tu rozumiany jako wypadkowa przemian w ekonomicznej świadomości społecznej, ekonomicznego procesu konwergencji oraz renty geograficznej.

Książka poszukuje odpowiedzi na ważne pytania rozwojowe:
Czy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej następuje konwergencja ekonomiczna i społeczna?
Czy szybsze zmiany w sferze społecznej przekładają się na szybsze zmiany w sferze ekonomicznej?
Czy w okresie transformacji proces imitacji w obszarach granicznych przekładał się na szybszą konwergencję,wynikającą z renty geograficznej?
Regionalizacja czy globalizacja:czy przewaga sił wynika z istnienia czynników ogólnonarodowych instytucjonalnych oraz regionalnych spo- łeczno-kulturowych?
Problem ciągłości i czasu w rozwoju -czy zmiany są path-dependent ?

W pracy zaakcentowany został powrót do ekonomii jako nauki społecz- nej i traktowanie czynników społeczno-kulturowych jako ważnych deter- minant rozwoju gospodarczego. Z drugiej strony, wykorzystane zostały nowoczesne metody statystyki i ekonometrii przestrzennej z wykorzysta- niem map GIS.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-755-6088-6

Liczba stron: 192

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...