Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rewolucja w eterze

Wiesław Jabłoński

Rewolucja w eterze

28,18

 

Opracowana publikacja jest na polskim rynku wydawniczym pozycją unikalną i poruszającą tematykę łączności bezprzewodowej w SZ RP w całym znanym spektrum historycznym przy jednoczesnym prezentowaniu czytelnikowi wysoko rozwiniętych technologii (high technology), które są obecnie wdrażane i będą dominowały na współczesnym i przyszłym polu walki.

Książka przedstawia najnowsze rozwiązania techniczne zapewniające osiągnięcie wysokiego poziomu zdolności do prowadzenia: wojny w wymiarze cybernetycznym i informacyjnym oraz siecicentrycznych działań zbrojnych (Network Centric Warfare) na taktycznym poziomie dowodzenia.

Współczesne radiostacje zakresu HF/VHF/UHF implementują rozwiązania bezpieczeństwa bezprzewodowych systemów łączności gwarantowane przez programowalne moduły COMSEC/TRANSEC, które posiadają certyfikat umożliwiający przesyłanie cyfrowej mowy (digital voice) i danych na poziomie Top Secret wydany przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA (National Security Agency).

Obecnie system łączności bezprzewodowej zakresu HF/VHF/UHF na poziomie taktycznym ma szczególne znaczenie, ponieważ zabezpiecza wymianę informacji i danych na potrzeby systemów klasy C3IS (Command, Control, Communications and Intelligence System) w wersji HMS (Headquarters Management System) i BMS (Battlefield Management System). Według założeń programu FCS (Futurę Combat Systems) realizowanego w USA systemy klasy HMS i BMS będą determinować rozwój systemów łączności, systemów uzbrojenia oraz zintegrowanych indywidualnych systemów bojowych. Wszystkie elementy użyte do działań bojowych staną się składnikami zintegrowanego systemu walki opartego o zaawansowaną wymianę i obróbkę informacji (Network Enabled Capability - NEC), począwszy od najniższych szczebli dowodzenia. Zautomatyzowana dystrybucja informacji w systemach HMS i BMS zmienia w zasadniczy sposób planowanie i prowadzenie działań taktycznych. Funkcjonujący w czasie zbliżonym do rzeczywistego system, połączony z inteligentnymi systemami planowania działań, stworzy zdolność do oceny sytuacji, podjęcia decyzji i dystrybucji zadań w czasie rzeczywistym.

Przyjęta w publikacji forma prezentacji i narracji zapewnia czynnik wysokiej atrakcyjności dla szerokiego grona patriotów zainteresowanych problematyką obronności oraz czynnych i byłych żołnierzy wojsk łączności, dla których książka opowiada o historii ich służby dla ojczyzny oraz przedstawia dalszą drogę ich następców.

Wojskowy Instytut Wydawniczy
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-952-5368-3

Liczba stron: 384

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 40,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...