Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rocznik mazowiecki Tom XXVIII 2017-2018

Rocznik mazowiecki Tom XXVIII 2017-2018

90,00

 

Dwa poprzednie tomy „Rocznika Mazowieckiego" były dedykowane naszym Profesorom z okazji ich 80. urodzin: tom XXVI - Benonowi Dymkowi, tom XXVII - Witoldowi Rakowskiemu. To niewątpliwie zaważyło na ich strukturze i zawartości.

Tom niniejszy, XXVIII. za lata 2017-2018, którego zawartość przedstawię poniżej, powstał w czasie niespokojnym, spowodowanym niejednoznaczną sytuacją stowarzyszeń - regionalnych towarzystw naukowych, brakiem funduszy, także zmianą Zarządu Towarzystwa. Nie bez znaczenia jest wyraźny dystans społeczny do zmian współczesności. Niezależnie od wszystkich trudności, Mazowieckie Towarzystwo Naukowe pragnie kontynuować naukową i popularyzatorską służbę Mazowszu, publikując wyniki najnowszych badań humanistycznych, społecznych, demografi czno-ekonomicznych. Chcemy wykorzystać cały potencjał intelektualny członków Towarzystwa i osób z zewnątrz, szczególnie badaczy problemów mazowieckich spoza Warszawy.

Najbliższe lata to prawdziwy korowód rocznic, ważnych rocznic, bo wiążących się z Niepodległością tak Polski, jak i mazowieckich miast i wsi. Chcemy, aby problematyka lokalna była szerzej prezentowana niż „wielka" makrohistoria. Podejmiemy starania, aby Mazowieckie Towarzystwo Naukowe ściślej współpracowało z mazowieckim ruchem regionalnym, także przez udostępnianie możliwości publikowania najcenniejszych tekstów i uczestniczenie w organizowanych konferencjach naukowych.

CeDeWu
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-810-2169-2

Liczba stron: 418

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 90,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...