Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Romowie Roma Romanies

Balkowski Janusz, Różycka Małgorzata

Romowie Roma Romanies

13,65

 

Jerzy Ficowski, wybitny znawca Romów, napisał kiedyś, że poznawanie kultury romskiej jest jak odkrywanie nieznanych plemion w dżungli Ameryki Południowej. Więcej, bo odkryć dokonuje się tu, w pobliżu, obok nas, nie w dalekich egzotycznych krainach. Książeczką tą chcieliśmy przybliżyć Wam, Czytelnikom, cygańską rzeczywistość, osobliwą krainę, która jest wszędzie i nigdzie zarazem. Na marginesie społeczeństw, poza rubieżami historii. Adresujemy ją głównie do ludzi młodych, ale i starsi znajdą tu wiele ciekawych informacji. Jak ujrzycie na następnych stronach, napisano ją w czterech językach: polskim, angielskim, języku polskiej Romy i Bergitka Roma. Obecność dwóch dialektów romskich wynika z ogromnej różnorodności tego ludu, ujawniającej się choćby odmiennością słów w różnych jej grupach, a opisujących te same zjawiska: czasem niezrozumiałych dla Romów wywodzących się z inne grupy. Jeśli jednak zerkniemy na tytuł, ujrzymy tam tylko trzy słowa, jako że "Roma", Romowie, brzmi tak samo w obydwu romskich językach. Mimo różnic łączy ich wspólna tradycja, Romanipen i tęsknota za wolnością. Tak więc, zabierz się z nami, drogi Czytelniku. Wyrusz z taborem w podróż od Gangesu aż po Wisłę przez ponad 1500-letnią historię. W drogę!

Fundacja Integracji Społecznej PROM
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-928-3540-0

Liczba stron: 43

Format: 230x160mm

Cena detaliczna: 13,65 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...