Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rozmowy z Jerzym Nowosielskim

Jerzy Nowosielski, Zbigniew Podgórzec

Rozmowy z Jerzym Nowosielskim

7.5

(2 oceny) wspólnie z

34,93

Wokół ikony – Mój Chrystus – Mój Judasz

Książka jest zapisem spotkań z niezwykłą osobowością – Jerzym Nowosielskim, wybitnym malarzem, autorem wielu ikon i sakralnych polichromii, a także myślicielem i prawosławnym teologiem.

Tematem rozmów, które Zbigniew Podgórzec prowadził z nim przez niemal ćwierć wieku, są „sprawy święte”: Bóg, Kościół i sztuka, ale i człowiek oraz cały świat – widziany zawsze wobec Wieczności.

Na tom składają się dwie klasyczne już i legendarne książki – „Wokół ikony” oraz „Mój Chrystus” – uzupełnione o niepublikowane wcześniej rozmowy zebrane w części zatytułowanej „Mój Judasz”.

Znak
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2014-02-03

ISBN: 978-83-240-2879-5

Liczba stron: 448

Znak

Format: B5 (165x235)

Cena detaliczna: 49,90 zł

opracowanie i wstęp Krystyny Czerni

ks. Wacław Hryniewicz OMI

Ogromnie cenię w myśleniu Nowosielskiego szerokość spojrzenia. On rzeczywiście myśli, spoglądając na boki, na wszystkie strony. […] W sumie – człowiek wielu światów duchowych, człowiek niejednego pogranicza, czasem nie pozbawiony sprzeczności, drastyczny w swoich sądach, mający swoje awersje i upodobania. Takie oblicze niezwykle wrażliwego artysty i myśliciela zarysowują rozmowy Podgórca z Jerzym Nowosielskim.

Roman Mazurkiewicz

Nowosielski jest duchowym spadkobiercą proroków, natchnionych charyzmatyków sprzeciwiających się zastanej rzeczywistości empirycznej, upadłej i beznadziejnej, występujących przeciw wizji religii jako hermetycznie zamkniętego systemu. Postrzegany często przez tzw. lud Boży jako dziwak czy wręcz heretyk – niepokoi, drażni naszą mentalność poprawnie letnich chrześcijan.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...