Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rozumanse eseje i rozmowy o okulturze

Carl Abrahamsson

Rozumanse eseje i rozmowy o okulturze

7.3

(7 ocen) wspólnie z

46,00

 

Rozumanse – romanse z rozumem, rozbudzające w nim żar poznania tego, co skryte i ukrywane, rozpalające w nim prometejski ogień namiętności do wiedzy zakazanej, podziemnych nurtów kultury i zapomnianych skarbów ducha ludzkiego - to zbiór fascynujących esejów Carla Abrahamssona. Ów szwedzki badacz osobliwości, wnikliwy kolekcjoner kuriozów i dziwactw, od wielu lat w sposób aktywny współtworzy okulturę, czyli tę tradycję społeczno-kulturową, która przy pomocy transgresyjnych strategii magicznych i artystycznych stara się pokonywać automatyzm życia ludzkiego i uwalniać z niego ukryty potencjał. Nic więc dziwnego, że Rozumanse to przede wszystkim rezonanse z tymi, często mało znanymi magami-artystami, którzy nie bali się żyć i tworzyć często wbrew swemu najbliższemu otoczeniu, dochodząc do kresu swych możliwości, by ujrzeć to, co znajduje się „poza” potokiem codziennego doświadczenia.

Znajdziemy w esejach Abrahamssona intrygujące opowieści o Rosaleen Norton, Ernście Jüngerze, Yukio Mishimie, Antonie Szandorze LaVeyu – artystach outsiderach, magach kultury, herosach niepodległego ducha. A także rozmowy z Kennethem Angerem i Conradem Rooksem – pionierami kina eksperymentalnego. Rozważania na temat thelemy, systemu magiczno-religijnego Aleistera Crowleya i jej świętej Księgi Prawa oraz fenomenu Świątyni Młodzieży Psychicznej sąsiadują tu z przemyśleniami na temat roli sztuki w przemianach jednostek i gatunku ludzkiego. Wszystkiemu towarzyszy refleksja nad możliwościami i technikami rozwoju ludzkiego potencjału.
„Wygląda na to, że magia rzeczywiście stanowi klucz do zrozumienia natury ludzkiej. Zmiany nie muszą dokonywać się dzięki czołgom, brutalnej sile, wyzyskowi materialnemu i uprzemysłowieniu. Czasami w sposób subtelny i stopniowy zachodzą dzięki wizjom artystycznym. Kiedy umysł odbiorcy styka się z umysłem twórcy, dochodzi do narodzin „trzeciego umysłu”, jak ów fenomen nazywali Burroughs i Gysin. Ów umysł, gdy podziała na setki, tysiące odbiorców może przyczynić się do zmian w świecie społecznym.” (fragment książki)


„ROZUMANSE to imponujący zbiór najlepszych tekstów Abrahamssona, wielowymiarowa podróż w krainę okultyzmu, magii, sztuki, religii i psychodelii. Podstawowa lektura dla wszystkich zainteresowanych stykiem tych różnych dziedzin życia.”

- Henrik Dahl, Psypress


Carl Abrahamsson (ur. 1966) – antropolog, historyk sztuki, psychonauta, pisarz, fotograf, reżyser, dokumentalista; człowiek wielu talentów; redaktor pisma „The Fenris Wolf” i szwedzkiego wydawnictwa Edda Publishing; muzyk zespołów White Stains i Cotton Ferox; jeden z najwybitniejszych znawców współczesnego okultyzmu; zaangażowany w działalność Kościoła Szatana i zakonu Ordo Templi Orientis; przez wiele lat prowadził europejską sekcję Świątyni Młodzieży Psychicznej.

Okultura
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-889-2250-3

Liczba stron: 364

Format: 14.6x20.4

Cena detaliczna: 46,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...