Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku

Wilhelm Gorecki

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku

35,00

 

Autor opisuje okres od przejęcia Śląska przez Prusy po I wojnie śląskiej (1742 r.) do początków II rewolucji przemysłowej ? wynalezienie metod masowej produkcji stali besemerowskiej (1856 r.) i martenowskiej (1861 r.) oraz ich skutki dla rozwoju przemysłu światowego.

Wykazuje, iż Górny Śląsk, powszechnie kojarzony z węglem i stalą, rozwijał się inaczej. To uruchomienie produkcji cynku dało początek rozwojowi przemysłu. Cynk stał się pierwszym towarem eksportowym Górnego Śląska.II wydanie - mocno poszerzone: 282 strony zamiast 208! Dwujęzyczny (polsko-niemiecki) spis tabel, zdjęć, ważniejszych pojęć.Fragment recenzji dr inż Eufrozyny Piątek:

 "Recenzowane opracowanie dotyczy rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku i zostało przedstawione na tle wielkich wynalazków i osiągnięć angielskich. Jest wielowątkowym studium historycznym opartym na bazie źródłowej i literaturze, reprezentuje dobry poziom merytoryczny. Autor słusznie wskazał, że podstawą rozwoju industrializacji było wydobycie i przetwórstwo surowców mineralnych, przede wszystkim rudy cynku i żelaza. Wykazał, że wynalezienie przez J. C. Ruberga metody wytopu metalicznego cynku spowodowało szybki rozwój górnictwa węgla, a produkcja koksu oraz miejscowe rudy żelaza wpłynęły na ukształtowanie się górnośląskiego ośrodka wytwarzania surówki hutniczej i stali. Podkreślona została rola industrializacji i związany z nią rozwój cywilizacyjny oraz przeobrażenie Górnego Śląska w przodujący europejski rejon przemysłowy.

Przytoczone osiągnięcia europejskich ośrodków przemysłowych stanowią doskonałą skalę porównawczą dla górnośląskich dokonań w zakresie górnictwa i hutnictwa. Opis życia i działalności ludzi, którzy realizowali to wielkie dzieło, przybliża ten proces. Liczne ilustracje wzbogacają treść i pozwalają na odbiór nawet u przeciętnego czytelnika, nieraz skomplikowanych nowości technicznych.

Autor podjął próbę uporządkowania pojęć technicznych historycznych i obecnie używanych, a zrobił to w sposób jasny i prosty.

Autor swoją książką wypełnia odczuwalną lukę w zakresie popularyzacji osiągnięć przemysłowych i technicznych, a ponieważ czyni to kompetentnie i przystępnie, książka o charakterze edukacyjnym i popularnym zyska wielu zwolenników. Jest dobrym źródłem uzupełnienia wiedzy historycznej, technicznej i gospodarczej zarówno dla nauczycieli, uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych historią techniki”.



Silesia Progress
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-655-5818-3

Liczba stron: 282

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...