Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ruch oporu w Europie 1939-1945

Cooke Philip Cooke, Shepherd Ben H.

Ruch oporu w Europie 1939-1945

5.7

(9 ocen) wspólnie z

44,90

 

Ruch oporu wobec okupacji państw Osi, wśród których prym wiodły Niemcy, rozwinął się w czasie drugiej wojny światowej na całym kontynencie europejskim. Przybierał on wiele postaci - odmowy współpracy i dezinformacji, sabotażu, szpiegowania, walki zbrojnej, aż po wojnę partyzancką na wielką skalę. Stanowi on ważny składnik pamięci historycznej oraz świadomości narodów, które znalazły się wówczas pod władzą i kontrolą państw Osi.
Przez ponad trzydzieści lat nikt nie podjął się jednak zadania pokazania czytelnikom całościowego, a zarazem szczegółowego obrazu europejskiego ruchu oporu, jego składu, sposobu działania i rezultatów tych działań od Skandynawii po Grecję i od Francji po Rosję.
Ten fachowy i przystępny przegląd, napisany przez grupę ekspertów w tej dziedzinie, zawiera sprawdzone, dogłębne i aktualne informacje na temat ruchu oporu w każdym regionie i kraju wraz z oceną jego skuteczności oraz sposobu reagowania na niego przez państwa Osi. Obszerny wstęp, napisany przez Philipa Cooke’a i Bena H. Shepherda, którzy zredagowali tę książkę, splata wątki opowieści o ruchu oporu w poszczególnych krajach, zwracając uwagę na ich liczne cechy wspólne oraz różnice.
Ta książka stanowi znaczący wkład w dyskusję – często gorącą – na temat ważności poszczególnych ugrupowań partyzanckich. Na pewno pobudzi ona do myślenia tych wszystkich, którzy interesują się historią okupacji Europy podczas drugiej wojny światowej lub ją badają.

Bellona
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-10-29

ISBN: 978-83-111-3863-6

Liczba stron: 408

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...