Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rymowanki-kolorowanki z Basią i Jasiem

Szwajkowska Elżbieta, Szwajkowski Witold

Rymowanki-kolorowanki z Basią i Jasiem

11,12

 


Rymowanki-kolorowanki z Basią i Jasiem rozwijają u dziecka umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Zadaniem dziecka jest odsłuchanie wiersza, omówienie go i na koniec pokolorowanie ilustracji według wskazówek zawartych w rymowance. Aktywność taka wzbogaca słownictwo dziecka, sprzyja utrwaleniu nazw kolorów, rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Pozwala także lepiej zrozumieć oraz przyswoić istotę związków przyczynowo-skutkowych.

Rymowanki-kolorowanki to nie jest zwykła książeczka do kolorowania, choć kolorowanie to jej ważna część. Równie istotne jednak są wiersze, ich aktywne słuchanie, a także rozmowa o ich treści. Na początku każdego rozdziału zamieściliśmy pytania wprowadzające, które należy zadać dziecku, zanim zobaczy rysunek. W ten sposób sprawdzimy, czy dziecko rozumie użyte w wierszyku kluczowe określenia i w razie potrzeby będziemy mogli je wyjaśnić. Pod rymowanką znajdują się dodatkowe pytania – można je zadać przed kolorowaniem rysunku i wykorzystać jako wstęp do rozmowy na temat związany z wierszykiem i rysunkiem.W treści utworów użyto słów i określeń, które mogą być jeszcze dziecku nieznane, przez co same wiersze mogłyby okazać się dla niego za trudne. Gdy mały czytelnik odkryje jednak, że rymowanka zawiera wskazówki jak kolorować rysunek, to będzie miał większą motywację do jej uważnego wysłuchania. Zilustrowany kontekst w połączeniu z aktywnością plastyczną dziecka ułatwi mu włączenie nowych pojęć do jego słownika.Wierszyk opisujący rysunek można przeczytać dziecku najpierw w całości, a następnie czytać po fragmencie w miarę postępu kolorowania, wyjaśniając lub przypominając w razie potrzeby znaczenie użytych w nim słów. Po zakończeniu warto jeszcze raz przeczytać cały wierszyk, żeby dziecko mogło prześledzić zgodność tekstu z pokolorowanym rysunkiem, co pozwoli także utrwalić poznane słowa i określenia.Gotowy rysunek można wykorzystać do rozwijania umiejętności narracyjnych jako początek lub fragment historii do wymyślenia. Mogą w tym pomóc zamieszczone pod wierszykiem pytania. Praca z tekstem i ilustracjami rozwija u dziecka umiejętność słuchania ze zrozumieniem, którego efekty widoczne będą w postaci pokolorowanego rysunku.Bohaterami wierszyków i rysunków są Basia i Jaś, których dzieci miały okazję poznać w serii „Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem – emocje, relacje, śmieszne sytuacje”.

Wir
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-65423-35-1

Liczba stron: 67

Cena detaliczna: 13,97 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...