Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rynek obligacji skarbowych w strefie euro w okresie kryzysu

Ewa Stawasz-Grabowska

Rynek obligacji skarbowych w strefie euro w okresie kryzysu

55,00

 

Na przełomie lat 2009/2010 doszło do wybuchu kryzysu zadłużeniowego w części gospodarek strefy euro. Objawił się on niestabilną sytuacją fiskalną w krajach zaliczanych do tzw. południa Unii Gospodarczej i Walutowej, tj. Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Obserwowano gwałtowne wzrosty rentowności obligacji skarbowych tych krajów.

Kluczowe okazały się wówczas następujące pytania. Dlaczego rentowności obligacji skarbowych peryferyjnych członków strefy euro osiągnęły poziomy odcinające de facto dostęp tych krajów do rynkowych źródeł finansowania? Czy istnieje dowód na występowanie efektu zarażania z Grecji do innych krajów? Dlaczego kryzys o takiej skali dotknął członków strefy euro, nie zaś inne wysoko rozwinięte gospodarki, w których również odnotowywano narastanie nierównowag makroekonomicznych? Kwestie te miały kluczowe znaczenie dla wdrażanych reform i działań antykryzysowych.

W książce prezentowane są wyniki trzech badań własnych poświęconych determinantom rentowności obligacji skarbowych Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Na ich podstawie Autorzy dokonują także oceny działań stabilizacyjnych podejmowanych zarówno przez te kraje, jak i wdrażanych na szczeblu strefy euro lub Unii Europejskiej.

Książka może stanowić ciekawą lekturę dla szerokiego grona osób zainteresowanych mechanizmami funkcjonowania strefy euro.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-11

ISBN: 978-83-810-2000-8

Liczba stron: 176

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 55,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...