Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Samochodowa banda Kłaka

Kurnatowski Ludwik M.

Samochodowa banda Kłaka

7.0

(4 oceny) wspólnie z

28,50

 

Warszawa, lata przed i po I wojnie światowej. Ludwik Marian Kurnatowski jest Nadkomisarzem i Zastępcą Naczelnika Wydziału Śledzcego Polskiej Policji Państwowej. Prowadzi śledztwa przeciwko wyjątkowo niebezpiecznym bandom złodziei i morderców. Takimi bandami są: samochodowa banda Kłaka oraz banda Rybaka vel Pietrzaka. Historie śledztw i walki z przestępcami, często trwające wiele lat, opisał Ludwik Kurnatowski w swoich pamiętnikach, których fragment prezentujemy w niniejszym tomie. Oprócz tego zawarliśmy wspomnienia Nadkomisarza ze sprawy Berlinerberga oraz poszukiwania dziecka porwanego przez Cyganów. Wszystkie historie wydarzyły się naprawdę i pokazują, jak niebezpiecznie było w II Rzeczypospolitej we wczesnych latach 20. XX w.

Oparte na faktach
36. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy

Fragment książki:
Wspólne cechy i technika wykonania tych napadów dowodziły, że były one dziełem jednej i tej samej bandy. Dziś napadają na dwór pod Warszawą, w dwa dni później grasują już na Podkarpaciu. A zawsze czujni, sprytni, okrutni, bezwzględni, tajemniczy i nieuchwytni. Liczba ograbionych zwiększała się niemal z dniem każdym, niemniej zwiększała się litania torturowanych i zabitych ofiar bandytów, które bądź to stawiały im najmniejszy opór, bądź też nie chciały zdradzić miejsca ukrycia pieniędzy lub kosztowności, a często śmierć ponosili i tacy, którzy istotnie nie posiadali gotówki, czemu jednak bandyci nie dawali wiary, mając wręcz przeciwne informacje. Oprócz prowincji, uszczęśliwiali też od czasu do czasu i Warszawę swoimi występami. W krótkich odstępach czasu popełnili jedenaście rabunków z czego cztery połączone z morderstwem

Ciekawe Miejsca
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-654-9929-5

Liczba stron: 175

Format: 11.9x19.0

Cena detaliczna: 28,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...