Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sandworm. Nowa era cyberwojny i polowanie na najbardziej niebezpiecznych hakerów Kremla

Sandworm. Nowa era cyberwojny i polowanie na najbardziej niebezpiecznych hakerów Kremla

7.0

(9 ocen) wspólnie z

64,01

 

Andy Greenberg przedstawia reportaż o najbardziej niszczycielskim cyberataku w historii i desperackim polowaniu na stojących za nim hakerami.

W 2014 roku świat był świadkiem rozpoczęcia tajemniczej serii cyberataków. Dotknęły one amerykańskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, NATO i sieci elektryczne w Europie Wschodniej. Ich kulminacja nastąpiła latem 2017 roku, kiedy to złośliwe oprogramowanie znane jako NotPetya sparaliżowało wiele przedsiębiorstw – od producentów leków, przez twórców oprogramowania, po firmy transportowe. W epicentrum ataku na Ukrainie przestały działać bankomaty, system kolejowy i pocztowy. W szpitalach zabrakło prądu. Straty spowodowane przez NotPetya zostały oszacowane na dziesięć miliardów dolarów. Hakerzy stojący za tymi atakami szybko zyskali reputację najniebezpieczniejszego zespołu cyberwojowników w historii – grupy znanej jako Sandworm.

W swojej książce Andy Greenberg rozważa zagrożenia, jakie mogą nieść działania Sandworm dla bezpieczeństwa i stabilności narodowej poszczególnych państw. Odsłania realia nie tylko globalnej ofensywy cyfrowej Rosji, ale także epoki, w której wojna przestaje być prowadzona na polu bitwy i przenosi się do cyberprzestrzeni. Pokazuje, w jaki sposób granice między cyfrowym i fizycznym konfliktem, między wojną a czasem pokoju zaczęły się zacierać – z wstrząsającymi konsekwencjami.

PWN
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-01-21824-9

Liczba stron: 400

Cena detaliczna: 69,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...