Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety Warszawy

Jerzy S. Majewski

Sekrety Warszawy

6.9

(32 ocen) wspólnie z

33,03

 

Kto zdoła policzyć wszystkie niezwykłe wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie w samym tylko XX wieku? Ile tajemnic skrywały reprezentacyjne, eleganckie mury miasta stołecznego przed II wojną światową, a ile podniesione z gruzów kamienice doby PRL? Sekrety Warszawy z pewnością rozjaśnią przynajmniej niektóre z nich.
Nie od dziś wiadomo, że najbardziej rozgwieżdżone niebo rozpościera się nad stolicą Polski. W kawiarni Lourse’a poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer co dzień zamyśla się nad kieliszkiem gorzałki, a w tzw. Café Snob niepodzielnie królują Antoni Słonimski i jego mistrzowski dowcip. Przy odrobinie szczęścia na warszawskich ulicach spotkać można divy przedwojennego kina – Inę Benitę i Polę Negri, poopalać się z pierwszą damą polskiej piosenki – Agnieszką Osiecką, a także postawić kolejkę wiecznemu utracjuszowi – Karolowi Szymanowskiemu. Obowiązkowym punktem na mapie wszystkich smakoszy jest wykwintna restauracja „Rarytas”, lecz jej goście muszą uważać, bo ściany mają tam uszy! Tajniacy kręcą się również w okolicy barokowego pałacu Myślewickich, podsłuchując rozmowy zagranicznych dyplomatów, natomiast w zabytkowym Hotelu Europejskim kształcą się oficerowie polityczno-wychowawczy, potajemnie tęskniąc za przedwojennymi dansingami.
Ja wiem, żeś ty dzisiaj nie taka, śpiewał Mieczysław Fogg. Dzięki Sekretom Warszawy odkryjemy jednak czar dawnej stolicy, jaką pamiętał pieśniarz, i poznamy niektóre epizody z jej bogatej historii. Rozpocznijmy tę niezwykłą podróż! W końcu, jak przekonywała Irena Santor, jak przygoda, to tylko w Warszawie.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9397-3

Liczba stron: 152

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 54,90 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...