Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Słowem i pałką Wojsko wobec polskiego marca 68 w dokumentach

Nalepa Jan Edward

Słowem i pałką Wojsko wobec polskiego marca 68 w dokumentach

65,00 zł

4563

 

"Centralnym planem rozważań dotyczących postawy LWP wobec wydarzeń marcowych jest bez wątpienia bezpośredni udział kadry oficerskiej w fizycznym ("pałką") i propagandowo-indoktrynacyjnym ("słowem") dławieniu wolnościowego buntu polskiej młodzieży [...]

Szczegółowe wytyczne w tym względzie zawarte zostały w specjalnym telefonogramie GZP WP z 11 marca 1968 r. Nakazywano w nim m.in.: wzmożenie czujności i niedopuszczenie do przenikania osób obcych na teren instytucji i jednostek wojskowych, zwalczanie plotek i wiadomości kolportowanych przez wrogie ośrodki propagandowe (np. Radio Wolna Europa), zwrócenie szczególnej troski na dorastające dzieci rodzin wojskowych, wstrzymanie urlopów i przepustek dla żołnierzy z poboru (w tym alumnów). Nakazano też skierowanie na wszystkie uczelnie cywilne w stolicy po jednym przedstawicielu GZP WP i Inspektoratu Szkolenia w celu wzmocnienia kadry tamtejszych Studiów Wojskowych. Szczególną uwagę zwrócono jednak na konieczność utrzymywania ścisłego kontaktu z terenowymi władzami partyjnymi i administracyjnymi, co przyniosło później tak fatalnego skutku dla morale i prestiżu wojska".

(fragment Wstępu)

Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2019-01-14

ISBN: 978-83-946-6267-7

Liczba stron: 290

Format: 170x245mm

Cena katalogowa: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...