Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sokół maltański

Dashiell Hammett

Sokół maltański

35,79

 

Klasyka powieści detektywistycznej i czarnego kryminału w nowym przekładzie

W biurze detektywistycznym Sama Spade’a i Milesa Archera pojawia się tajemnicza piękność, która pragnie odnaleźć swą zaginioną siostrę. Zlecenie od Brigid O’Shaughnessy uruchamia lawinę wydarzeń, których celem okazuje się statuetka tytułowego sokoła. Szorstkiemu, błyskotliwemu Spade’owi i pannie O’Shaughnessy w poszukiwaniach tego bezcennego skarbu towarzyszy galeria szemranych postaci, a to wszystko w przesyconym alkoholem i papierosowym dymem powietrzu posępnego San Francisco.

Dziś Sokół maltański znany jest u nas głównie ze znakomitej ekranizacji z Humphreyem Bogartem w roli Sama Spade’a. Niesłusznie, bo cierpkie, dowcipne pióro Dashiella Hammetta świetnie wytrzymało próbę czasu, o czym przekonuje nowy przekład autorstwa Tomasza S. Gałązki, a także fakt, że w rankingach na najlepsze kryminały wszech czasów powieść Hammetta wciąż plasuje się w ścisłej czołówce.

Dashiell Hammett (1894-1961) – prozaik i scenarzysta filmowy, jeden z ojców czarnego kryminału i kina noir, autor pięciu powieści, które w komplecie uchodzą do dziś za absolutną klasykę gatunku. Dorastał w Filadelfii i Baltimore, szkołę rzucił w wieku 13 lat. Przez sześć lat pracował w Agencji Detektywistycznej Pinkertona w San Francisco, co stało się pod koniec lat 20. inspiracją dla jego pracy twórczej. Służył w amerykańskiej armii w czasie I i II wojny światowej. W czasach maccartyzmu wylądował na czarnej liście Hollywoodu, w trakcie ówczesnego „polowania na czarownice” w 1951 roku spędził pięć miesięcy w więzieniu w Wirginii Zachodniej. Sokół maltański uchodzi za jego szczytowe osiągnięcie.

ArtRage
Oprawa twarda z obwolutą

ISBN: 978-83-675-1543-6

Liczba stron: 262

ArtRage

Cena detaliczna: 59,00 zł

Tłumaczenie: Tomasz Gałązka

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...