Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Śpiąca królewna Bajki baletowe

Gardzina-Kubała Katarzyna K., Rybicki Tadeusz

Śpiąca królewna Bajki baletowe

7.0

(1 ocena) wspólnie z

38,90

 

- Niech żyje królewna Aurora! Sto lat, sto lat!
To krzyknął jeden z książąt, a pozostali natychmiast skwapliwie podchwycili. Aurora podziękowała im uśmiechem. Z ciekawością przyjrzała się zgromadzonym. Jedni krzyczeli szczerze, inni - żeby się przypodobać, jeszcze inni chcieli zwrócić na siebie uwagę.
Spojrzenie królewny przykuła drobna postać w szarej opończy. Jej zachowanie wyróżniało się na tle pozostałych. Stała spokojnie wśród rozgorączkowanych dworaków, a w ręku trzymała jakiś dziwny, podłużny przedmiot.
- Cóż to takiego? - zapytała zaciekawiona Aurora. - To wrzeciono - odpowiedziała tajemnicza staruszka - za jego pomocą przędzie się nić. To czasem trwa bardzo, bardzo długo. - I podała narzędzie królewnie.
Kiedy Aurora chwytała wrzeciono, poczuła, jak jego ostry koniec rani ją w palec. Kropelka krwi kapnęła na żwirowaną alejkę. Królewnę ogarnęła senność. Ziewnęła i osunęła się na ziemię. (...)

Tadeusz Rybicki, fragment bajki Śpiąca Królewna z książki p.t. Śpiąca Królewna, Studio Blok, Warszawa 2015.

Książka przybliża dzieło baletowe p.t. Śpiąca Królewna – balet-feerię (wyjaśnienie tego i innych baletowych słów znajdziesz w słowniczku na końcu książki). Dla Królewny Aurory i Księcia Désiré czas płynie tak, jak chcą tego Wróżki i wybitni twórcy baletu: choreograf Marius Petipa i kompozytor Piotr Czajkowski.

Dzięki książce poznasz:

bajkę napisaną na podstawie libretta,
lekki esej opowiadający o dziele baletowym, epoce i jej zwyczajach,
Marius Petipa i Piotr Czajkowski są przedstawieni w notach o twórcach baletu,
słowniczek pojęć baletowych,
tablice edukacyjne prezentują pozy tańca klasycznego.

Studio Blok
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-938-5842-2

Liczba stron: 64

Format: 17.0x21.5cm

Cena detaliczna: 38,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...