Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Spojrzenia nie tylko na wschód Od Dolnego Śląska po Syberię XX wiek w historii historiografii i naukach politycznych

(red.) Hryciuk Grzegorz, Srebrakowski Aleksander

Spojrzenia nie tylko na wschód Od Dolnego Śląska po Syberię XX wiek w historii historiografii i naukach politycznych

54,12

 

Księga dedykowana Profesorowi Stanisławowi Ciesielskiemu w 65.rocznicę urodzin.

Nie sposób sobie wyobrazić badań wschodnich, studiów o historii Związku Radzieckiego i stalinizmu,myśli politycznej polskiej lewicy, dziejów tzw. Polski Ludowej bez osoby profesora Stanisława Ciesielskiego. Jego, już ponad 40-letnia, aktywność naukowa zaznaczyła się w dobitny sposób na dorobku polskiej historiografii. Bogata i zróżnicowana twórczość profesora Stanisława Ciesielskiego w niemałej mierze określa miejsce i rangę wrocławskiego ośrodka historycznego w Polsce oraz poza jej granicami.

Bardzo trudno o ile to możliwe, jest też gronu Jego najbliższych współpracowników wyobrazić sobie lepszego, bardziej kompetentnego, wyrozumiałego a zarazem krytycznego przewodnika i współuczestnika niełatwej, ale zawsze fascynującej i dającej w efekcie wiele satysfakcji przygody w eksploracji przeszłości.

Jego aktywność naukowa nierozerwalnie związana była z odpowiedzialnością, jaką odczuwał i jakiej dawał wyraz, za losy wrocławskiego środowiska historycznego. Naznaczone głęboką troską, celne, uargumentowane, zmuszające do refleksji wypowiedzi w trakcie posiedzeń różnych gremiów uniwersyteckich oraz pozauczelnianych cechowały i cechuje wzgląd i dbałość o zachowanie odpowiedniego poziomu naukowego, ale także o godność i szacunek dla republiki uczonych.

Adam Marszałek
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-818-0179-9

Liczba stron: 431

Cena detaliczna: 74,70 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...