Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Spółdzielnie mieszkaniowe Problemy ekonomiczne i społeczne w okresie przekształceń własnościowych

Blaszke Małgorzata, Skotarczak Teodor

Spółdzielnie mieszkaniowe Problemy ekonomiczne i społeczne w okresie przekształceń własnościowych

55,00

 

Publikacja zawiera analizę funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Przedstawia problematykę specyfiki grup społecznych zamieszkujących spółdzielcze zasoby mieszkaniowe. Wykazano w niej uzasadnienie ekonomiczne zmian statusu mieszkań (lokatorskie, spółdzielcze własnościowe i odrębnej własności). Oceniono skutki społeczne wykupu mieszkań spółdzielczych i wpływ tych okoliczności na sferę społeczną (zmiany zarządzania w spółdzielniach) oraz w sferze ekonomicznej (opłat pobieranych przez spółdzielnie mieszkaniowe).

W pracy wskazano na kulturotwórczą rolę spółdzielni mieszkaniowych w osiedlach mieszkaniowych realizowaną dla członków spółdzielni, ale także dla innych mieszkańców okolicznych domów i mieszkań. Przeanalizowana została zmiana aktywności członków spółdzielni, także przy wykupie mieszkań. Zaobserwowano zjawisko alienacji i separatingu (sprawy spółdzielni nie pozostają w kręgu zainteresowań członków spółdzielni, którzy chcą jedynie wygodnie mieszkać w dobrze i tanio zarządzanych zasobach mieszkaniowych, nie znają nawet członków zarządu czy rady spółdzielni).

Autorzy przedstawili również jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii w zarządzaniu spółdzielniami mieszkaniowymi, jaką jest zasada działalności non profit w relacji do potrzeb uzyskania środków finansowych na eksploatację, zarządzanie i inwestycje.

Książka stanowi kompleksowe ujęcie problematyki spółdzielni mieszkaniowych z uwzględnieniem zmian strukturalnych w mieszkalnictwie, wynikających głównie z dominacji na rynku nieruchomości inwestycji deweloperskich.

Difin
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-808-5284-6

Liczba stron: 182

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 55,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...