Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Spotkania z Isaiahem Berlinem Dzieje intelektualnej przyjaźni

Andrzej Walicki

Spotkania z Isaiahem Berlinem Dzieje intelektualnej przyjaźni

39,75

 

Książka jest udokumentowaniem wszechstronnej relacji intelektualnej i przyjacielskiej zarazem, jaka łączyła mnie z Isaiahem Berlinem - wielkim brytyjskim liberałem, a jednocześnie miłośnikiem i znawcą intelektualnej historii Rosji. Głównym z jej celów było po prostu oddanie hołdu mojemu oksfordzkiemu przyjacielowi oraz częściowe chociażby spłacenie należnego Mu długu wdzięczności przez ukazanie, jak wiele zawdzięczałem Mu na różnych etapach mojego życia. Realizacja tego celu zaowocowała jednak pewnym produktem ubocznym, okazała się bowiem nie tylko dokumentem osobistym, lecz również przyczynkiem do dziejów intelektualnej historii Rosji jako wyodrębnionej dyscypliny akademickiej, cieszącej się międzynarodowych uznaniem i uwzględnianej w sylabusach niektórych przynajmniej uniwersytetów zachodnich.
W moim stosunku do spuścizny Isaiaha Berlina przez cały czas przejawiało się dążenie do utrwalania i kontynuowania tego, co uznawałem w niej za najważniejsze: pluralizmu wartości łączenia bezkompromisowej obrony wolności jednostki z uznaniem prawomocności i niezbędności głębokich reform społecznych, a także umiejętności przełamywania antyrosyjskich stereotypów, tak silnie niestety zakorzenionych w Polsce. Zajmowałem się więc upowszechnianiem wiedzy o Berlinie, analizowaniem jego dorobku jako wpływowego historyka idei, a zarazem największego przedstawiciela brytyjskiej tradycji liberalnej w minionym stuleciu.

Andrzej Walicki

Aspra
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-754-5498-7

Liczba stron: 306

Format: 16.4x24.5

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...