Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sprawiedliwość zemsta i rewolucja Rozliczenia z wojną i okupacją w Europie Środkowo-Wschodniej

Andrzej Paczkowski

Sprawiedliwość zemsta i rewolucja Rozliczenia z wojną i okupacją w Europie Środkowo-Wschodniej

8.0

(2 oceny) wspólnie z

34,27

 

„Do tej pory brakowało, nie tylko zresztą w polskiej historiografii, takiej właśnie syntetycznej, systematyzującej i podsumowującej pracy, prezentującej skomplikowany kompleks rozliczeń wojny i okupacji w „naszej” części Europy. Procesy te, znacznie różniące się od tych w Europie Zachodniej i Północnej, są znane w niewielkim stopniu. Dotyczy to zresztą nie tylko państw tak egzotycznych jak Albania, ale zarówno krajów nam historycznie i geograficznie bliższych (jak Węgry czy Czechosłowacja), jak i – paradoksalnie – własnego podwórka. Niezaprzeczalną wartością książki jest zestaw autorów, w większości badaczy średniego lub młodszego pokolenia, doskonałych znawców dziejów najnowszych prezentowanych przez siebie państw, znających ich narodowe języki i powstałą w nich literaturę przedmiotu. Z powodów metrykalnych patrzą też na opisywane zjawiska bez jakichkolwiek obciążeń, sine ira et studio”.
Prof. dr hab. Jerzy Kochanowski

„Samo podjęcie tematu zasługuje na wysokie uznanie .Autorzy wnikliwie przedstawili niezbędne tło historyczne rozliczeń powojennych, ważne ze względu na zróżnicowane losy tych krajów podczas II wojny światowej i w związku z tym różną wagę oraz treść owych rozliczeń. Kompletnie przedstawione są też podstawy prawne rozliczeń, a także ich przedmiotowe obszary, takie jak: odpowiedzialność prawna za popełnione czyny, problemy z deportacjami i przesiedleniami ludności czy też wywłaszczenia, a na koniec – próby rewizji wyroków zapadłych po wojnie w okresie po upadku rządów komunistycznych. Praca jest cennym wkładem w poznanie kwestii powojennych rozliczeń z okupacją i wojenną kolaboracją”.
Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski

Muzeum II Wojny Światowej
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-630-2979-1

Liczba stron: 270

Muzeum II Wojny Światowej

Format: 15.0x21.0cm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...