Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stacja końcowa - Wiedeń

Andrew Nagorski

Stacja końcowa - Wiedeń

25,20

 

Zaskakujący debiut znanego europejskiego publicysty.

Karl Naumann, kilkunastoletni Niemiec, który stracił ojca i brata w czasie pierwszej wojny światowej, szuka dla siebie miejsca w pokonanym, zdemoralizowanym Berlinie. Łatwo poddaje się wpływowi powracających z frontu żołnierzy, którzy odmawiają złożenia broni i prowadzą nieustanne walki uliczne ze zwolennikami komunizmu. Karl przyłącza się do organizacji weteranów i zostaje wysłany do Monachium, gdzie wstępuje do oddziałów szturmowych Adolfa Hitlera.

Rodzący się ruch nazistowski rozdzierają spory między Hitlerem a jego rywalami, w tym mentorem Karla - Ottonem Strasserem. Wobec pogłębiającego się rozłamu w partii Karl musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Będąc już zaangażowanym w związek z pielęgniarką Sabine, z którą po pewnym czasie się żeni, ulega urokowi siostrzenicy Hitlera, Geli Raubal, uwikłanej w niepokojącą zależność od wuja.

Związany z uwodzicielską Geli, Karl zaczyna jednocześnie dostrzegać mroczną stronę osobowości Führera. Geli zbyt późno zdobywa się na odwagę, aby zerwać z wujem. Ginie od rany postrzałowej, rzekomo zadanej własną ręką...

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2003-05-14

ISBN: 83-240-0297-9

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: Last stop Vienna

Liczba stron: 296

Znak

Format: 150 × 213 mm

Cena detaliczna: 36,00 zł

Tłumaczenie: Anna Skucińska

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...