Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stambuł. Wspomnienia i miasto

Orhan Pamuk

Stambuł. Wspomnienia i miasto

7.0

(885 ocen) wspólnie z

44,90

 

Międzynarodowy bestseller, ceniony przez krytyków i czytelników, ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy!

Stambuł. Wspomnienia i miasto to książka niezwykła: autobiografia, saga rodzinna, encyklopedia miasta, album z pięknymi zdjęciami i sztychami.

"Piękna opowieść o upadku rodziny przypominająca historię Buddenbrooków Tomasza Manna. To jednocześnie portret melancholijnego

miasta, którego istotą jest rozpad… Przy czym jego opis jest pełen miłości. I tak sugestywny, że potrafi doszczętnie zawładnąć czytelnikiem, który – tak jak ja – będzie odtąd marzył po nocach o włóczęgach po tym mieście, gdzie przenikają się Wschód i Zachód, Europa i Azja”. - Justyna Sobolewska

„Zapierający dech w piersiach portret miasta, opłakujący cywilizację, która umarła, i medytacja nad zawiłymi splotami ludzkich losów”. - „Publishers Weekly”

„Pamuk nie przebrał Stambułu w szaty zachodniej melancholii. Było dokładnie odwrotnie. Wniknął w ducha swego miejsca i, a przy okazji zarysował duchową panoramę współczesności”. - Juliusz Kurkiewicz

„Stambuł jako zbiorowa melancholia, Stambuł jako sobowtór, Stambuł jako biało-czarny obraz nadszarpniętych zębem czasu budynków i zjawiskowych minaretów, wreszcie Stambuł jako labirynt ulic, jako wynalazek cudzoziemców, miejsce pierwszych miłości i żałobnych rytuałów. W końcu po wszystkich tych próbach zdefiniowania Stambuł jako sam Pamuk: «Nigdy nie opuściłem Stambułu, jego domów, uliczek, sąsiedztwa mojego dzieciństwa»”.- „The Washington Post”

„Jeżeli planujecie podróż do Stambułu, przeczytajcie genialną książkę Pamuka o tym mieście. Jeżeli nie chcecie się tam wybrać, też ją przeczytajcie. Na pewno pojedziecie”. - Piotr Kępiński, „Newsweek”

Literackie
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-080-6075-9

Liczba stron: 480

Literackie

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Tłumaczenie: Anna Polat

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...