Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stella Maris
7.4

(112 ocen) wspólnie z

31,46

 

„Gdybyś nie została matematykiem, kim chciałabyś być? Trupem”. Jesienią 1972 roku do zakładu psychiatrycznego Stella Maris zgłasza się dwudziestoletnia Alicia Western, doktorantka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego i genialna skrzypaczka, córka naukowca, który współpracował z Oppenheimerem przy Projekcie Manhattan. Cierpi na depresję i ma halucynacje. W rejestracji usiłuje oddać reklamówkę z czterdziestoma tysiącami dolarów. Uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby, uzdolniony fizyk i kierowca Formuły 2 leży w śpiączce po wypadku na torze rajdowym. Alicia kategorycznie odmawia rozmów o nim. Terapeucie opowiada o dzieciństwie w Los Alamos, barwach liczb, mechanice kwantowej, Schopenhauerze i zakazanych marzeniach. W tym intelektualnym sparingu to pacjentka jest górą i nigdy nie wiadomo, kiedy kłamie, a kiedy odsłania się. Co jest prawdą, a co złudzeniem? Dzika i złowroga eksploracja nauki podważająca nasze pojęcia Boga, prawdy i istnienia. Studium żałoby i nieuleczalnej tęsknoty. Po latach milczenia wybitny amerykański prozaik, laureat Nagrody Pulitzera i autor kultowej Drogi powraca z mistrzowską dylogią. Pasażer i Stella Maris są jak dwie strony lustra, a prawda jednej powieści zdaje się zaprzeczać prawdziwości drugiej. „Od pięćdziesięciu lat planowałem powieść o kobiecie. Nigdy nie będę wystarczająco kompetentny, by ją napisać, ale w pewnym momencie trzeba spróbować”. Cormac McCarthy „Bobby i Alicia – Orestes i Elektra naszych czasów, rodzeństwo z przeklętej rodziny, uciekające przed Furiami. Portret tych dwojga skazanych na to, by nigdy nie być razem, jest oszałamiającym osiągnięciem”. „The Scotsman”




Opis księgarni

Ta tajemnicza i poruszająca historia wciąga czytelnika w spirale zawiłych relacji rodzinnych, złożonych problemów psychicznych oraz manipulacji. Alicia Western nie jest tylko genialną matematyczką i skrzypaczką. To postać o wielu twarzach, które z niej wyzwalają emocje, rozterki i tajemnice rodem z najlepszych thrillerów. Właśnie w tym tyglu emocji, nauki i muzyki rozgrywa się jej historia.

Z jej relacji wyłania się obraz świata, gdzie granice między prawdą a kłamstwem, rzeczywistością a złudzeniem zacierają się, powodując u czytelnika niemalże fizyczne odczucie zawrotów głowy. Jak rozróżnić, kiedy mówi prawdę, a kiedy kłamie? Czy jej halucynacje są tylko wytworem chorego umysłu, czy może skrywają w sobie prawdę, której nie jest w stanie znieść?

Nie jest to jednak tylko historia Alicii. To także opowieść o jej bracie Bobby'm, którego losy są równie skomplikowane i tragiczne. Czy są w stanie przetrwać te trudności i znaleźć swoje miejsce w świecie, w którym są tak genialni, ale jednocześnie tak zagubieni?

Tę niezwykłą opowieść odkrywamy stopniowo, na przemian z Alicią i Bobby'm, co nadaje narracji niepowtarzalny rytm. Każde kolejne zdanie jest jak kolejny akord skomplikowanej symfonii, w której brzmienia nauki splatają się z echem emocji.

Cormac McCarthy z niezwykłą wrażliwością i empatią maluje portret kobiety, której życie pełne jest paradoksów. Jego opowieść to prawdziwe studium żałoby, tęsknoty, ale też przełamania i poszukiwania. To powieść, która zmusza do refleksji nad własnym życiem, wartościami, które są nam bliskie, oraz trudnymi wyborami, które każdy z nas musi podjąć.

Autor nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak depresja, choroba psychiczna czy trudne relacje rodzinne. Jego powieść to z jednej strony mroczna, pełna lęków i niepokoju wizja świata, z drugiej - pełna nadziei, siły i determinacji. To opowieść o ludzkości, w której każdy z nas może się odnaleźć.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-8133-4

Tytuł oryginalny: Stella Maris

Liczba stron: 268

Format: 12.3x19.7cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...