Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stoję i patrzę na czym ten świat stoi O twórczości Ewy Lipskiej

Stoję i patrzę na czym ten świat stoi O twórczości Ewy Lipskiej

39,90

 

Do głównych tematów książki „Stoję i patrzę na czym ten świat stoi”. O twór­czości Ewy Lipskiej należą: spór z kultu­rowymi konwencjami podróżowania, „doświadczenie atopii”, czyli przeżycia człowieka bez miejsca, naznaczone nieufnością zapisy autobiograficzne, erozja pamięci i ubywanie materii świata, wreszcie spustoszenie prze­strzeni prywatnej – domu, miasta, kra­ju. Z tym wyliczeniem wiąże się prze­żywanie czasu w wierszach Lipskiej, w których żywioł trwania spotyka się z niszczącą siłą upływających lat, linearny przebieg wypadków traci swą ja­sność, przekształcając się w rumowisko oderwanych epizodów i chwil. W rze­czach zwykłych, codziennych pisząca dostrzega uparte przemijanie. Autorzy poszczególnych tekstów zwracają uwagę, że poetka z jednej strony odsłania grozę istnienia w wy­miarze historii, w doświadczeniach egzystencjalno-metafizycznych, odważnie wnika w zmieszaną ma­terię lęku, ukazuje udręki kruchego życia – bez daremnych złudzeń, fi­lozoficznych pocieszeń, językowych zaklęć. Z drugiej strony, przeciwsta­wiając się chorobie, traumę traktując jako źródło samowiedzy, a degradujące konieczności przekształcając w świadome wybory, sprzeciwia się panowaniu śmierci, oddala rozpacz, wyswobadza się z opresji bólu.
Ze wstępu Wojciecha Ligęzy i Anety Piech-Klikowicz

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-12-19

ISBN: 978-83-233-4483-4

Liczba stron: 266

Format: 160x235mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...